Hava Durumu

101 yıl önce tam da bugün: 'Yeşil Bursa al sancağına kavuştu'

Bursa, 8 Temmuz 1920′de Yunanlılar tarafından işgal edildi. İşgalden 2 gün sonra TBMM’de Başkalık Kürsüsü siyah bir örtüyle (puşide-i siyah) kaplandı. Tam 2 yıl, 2 ay 2 gün o örtü kürsüde kaldı. 11 Eylül 1922'de Bursa yeniden vatan yapıldı, o kara örtü kaldırıldı: 'Yeşil Bursa al sancağına kavuştu'.

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2023 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 10:34
https://www.webursa.com
101 yıl önce tam da bugün: 'Yeşil Bursa al sancağına kavuştu'

Tarihler 20 Temmuz 1920’yi gösterdiğinde Osmanlı’nın manevi başkenti, Osman Gazi Han’ın ebedi istirahatgahı olan Bursa Yunan Orduları tarafından işgal edilmişti.

Osman Gazi’nin kabrinin olduğu şehirde Yunan Bayrağı’nın dalgalanması Türk milletini derinden yaralamıştı.

Bu işgalin Millî Mücadele’nin başşehri Ankara’ya olan yansıması çok farklı oldu.

Konu hemen Meclis gündemine geldi ve müzakere edildi. Kürsüye gelen Burdur milletvekili İsmail Suphi Bey, Yunanların işgal ettiği Anadolu topraklarında yaptığı zulümleri bir bir anlattı.

Konuşmasında, Yunanların Bursa Ulu Camii’ni bombalarla tahribe yeltendiklerini, Yunan subayların yedi asır evvel Osmanlı Sultanı Orhan Gazi Han ile evlenen Rum kızı (Horofira) nilüfer Sultan’ın kabrine giderek, kabri tekmelediklerini ve tahrip ettiklerini anlattı.

(Yunan Askerleri Bursa Ulucamii Önlerinde)

TBMM’deki bu tartışmalar üzerine,  Kudüs’ün Haçlı işgali altında kaldığı süre zarfında sarığındaki beyaz sargıyı çıkarıp Kudüs geri alınana dek siyah sarık takan Selahaddin Eyyubi’ye gibi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de bu işgal sonlanana kadar TBMM riyaset kürsüsüne kapkara bir örtü örtülmesini istedi.

2 YIL 2 AY 2 GÜN DURDU

Bu kara örtü “PUŞİDE-İ SİYAH” adıyla bilindi.

Puşide-i siyah, kapkara duruşu ile meclis kürsüsünü uzun süre kapladı. O’na bakan her Türk evladı, Her Türk mebusu o örtü orada durduğu sürece utandı, hicap duydu.

(Bursa’nın İşgal Edilmesi Üzerine Meclis Kürsüsüne Örtülen Kara Örtü, Namıdiğer “Puşideisiyah”)

Ta ki 11 Eylül 1922 tarihinde 48. süvari alayı 3. bölük komutanı Şükrü Naili (Gökberk) Bey, Bursa Belediyesi Binası’na Türk Bayrağını dikmesi ile Türk Milleti’nin yası sona ermiş, meclis riyaset kürsüsünde tam 2 sene 2 ay 2 gün boyunca örtülü duran bu siyah örtü yine Ulu Önderin talimatıyla kaldırılmıştır.

11 Eylül 1922 günü, sadece Bursa’nın değil, Türk Milleti’nin maneviyatındaki işgal de sona ermiştir.

“YEŞİL BURSA AL SANCAĞINA KAVUŞTU!”

Bu kutlu haber telgraf yoluyla önce Ankara’ya, oradan da tüm yurda “Yeşil Bursa Al Sancağına Kavuştu!” sözcükleriyle yayınlanmıştır. 

Bursa'nın kurtuluşunun 101. yılı kutlu olsun. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.