Hava Durumu

Bakımı Bursa’da yapılan “Brütüs” öldü, bir dönem kapandı…

Türkiye’de uzun yıllar önce sokaklarda oynatılan ayıların son temsilcisi olan Brütüs isimli boz ayı, bakımının yapıldığı Bursa’daki Ovakorusu barınağında öldü. Türkiye’de böylece dans ettirilen başka bir ayı kalmadı. İnsanlar tarafından sokaklarda oynatılan ve dans ettirilen ayıları korumak ve kurtarmak amacıyla 27 yıl önce başlatılan ‘Ayılara Özgürlük’ projesi kapsamında toplam 64 dansçı ayı sokaklardan kurtarılmıştı. Bursa’nın

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2021 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 27.11.2021 12:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bakımı Bursa’da yapılan “Brütüs” öldü, bir dönem kapandı…

Türkiye’de uzun yıllar önce sokaklarda oynatılan ayıların son temsilcisi olan Brütüs isimli boz ayı, bakımının yapıldığı Bursa’daki Ovakorusu barınağında öldü. Türkiye’de böylece dans ettirilen başka bir ayı kalmadı.

İnsanlar tarafından sokaklarda oynatılan ve dans ettirilen ayıları korumak ve kurtarmak amacıyla 27 yıl önce başlatılan ‘Ayılara Özgürlük’ projesi kapsamında toplam 64 dansçı ayı sokaklardan kurtarılmıştı. Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulan Ovakorusu Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen ayılardan sonuncusu olan boz ayı 37 yaşındaki Brütüs yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle öldü.

BİR DÖNEM KAPANMIŞ OLDU
Doğal ortamlarında yaşamlarını sürmeleri için Türkiye’de tek olan Karacabey Ovakorusu barınağına getirilen 64 ayıdan geriye sadece Brütüs kalmıştı. Yaklaşık 6 yıldır, yaşlandığından dolayı özel bir beslenme programı ile bakılan ve barınakta bulunan 10’u yavru, 64’ü yetişkin 74 boz ayının en yaşlısı olan, 37 yaşındaki ‘Brütüs’ de yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle öldü. Rehabilitasyon Merkezi Şefi Uzman Veteriner Azizcan Sezer, “Brütüs’ün ölümüyle birlikte Türkiye’de bilinen son dansçı ayı da hayatını kaybetmiş oldu” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.