Hava Durumu

Bursa'da bir bölge diken üstünde! Siteyi yerinden oynattığı iddia edilen firmadan açıklama var!

Bursa’nın Mudanya ilçesindeki inşaat çalışması, üst tarafında bulunan sitenin bloğunu yerinden oynattı. Site sakinleri evlerini terk etmek zorunda kalırken iddiaların odağındaki inşaat firmasından açıklama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 16:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursa'da bir bölge diken üstünde! Siteyi yerinden oynattığı iddia edilen firmadan açıklama var!

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Güzelyalı Mahallesi'nde bulunan bir site, ön tarafına yapılan bir başka inşaat sebebiyle kaymaya başladı. Zemin etüdü yapılmadan hafriyat çalışmasına başlandığı iddia edilen sitenin C bloğunda oturan 15 hane boşaltıldı. Bloklarında derin çatlarlar oluşan daire sakinleri, evlerini terk etmek zorunda kaldı.

2020 yılında aldıkları evlerde oturamaz hale gelen site sakinleri, yaptıkları şikayetler ve açtıkları davaya rağmen inşaat çalışmasının önüne geçemediklerini söyledi. Belediye yetkilileri, 13 Aralık 2023 tarihinde yaptıkları incelemelerde, yeterli güvenlik önlemleri alınmadan hafriyat kazısı yapıldığını ve sonucunda da Oksijen Kent Sitesi’nde çatlaklar ve toprak kayması meydana geldiğini tespit etti.

Gelen şikayetler üzerine yeniden incelemelerde bulunan belediye yetkilileri, 1 ay sonra 12 Ocak 2024 tarihinde ise inşaat çalışmalarının devam ettiğini, Oksijen Kent Sitesi’ndeki çatlakların daha da derinleştiğini ve toprak kaymasının arttığını tespit etti.

Zemin konusunda riskli bulunan sitenin altında başlayan inşaat çalışmalarının durdurulmasını isteyen site sakinleri, ruhsatın bir an önce iptal edilmesi istedi.

FİRMADAN AÇIKLAMA GELDİ

Bölgede yaşananlardan sorumlu tutulan inşaat firmasından açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada şu cümlelere yer verildi;

"Belirtilen 2 parselin de müteahhitti aynı firmadır. Dolayısı ile firmanın kendi kendine zarar vermek gibi bir durumu düşünülemez. Sahada inşaat faaliyet değil, sadece güvenlik için fore kazık 100 santimetre çap ve 17 metre derinlikte ve betona me perde uygulaması yapılmaktadır Bu uygulamalarda üniversitesi onaylı proje ve raporu doğrultusunda yapılmaktadır. Ayrıca inklometre kuyuları parselde açıktır zemin hareketleri milimetrenin onda biri hassasiyetle ölçülmektedir parsellerin zemin etütleri onaylıdır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.