Hava Durumu

Bursa'da bir bölgenin çehresini değiştirecek hamle! İçinde yok yok...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım’da yapımı tamamlanan 32 dönümlük Âşık Veysel Parkı ve Gençlik Merkezi’ni düzenlenen törenle hizmete açtı.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2023 17:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursa'da bir bölgenin çehresini değiştirecek hamle! İçinde yok yok...

‘Yeşil’ kimliğinden giderek uzaklaşan Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin projeleriyle yeniden yeşil görüntüsüne kavuşuyor. Millet bahçelerinin yanı sıra mahallelere kazandırılan küçük ölçekli parklarla Bursa’ya nefes aldıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım İlçesine kazandırılan 32 bin metrekarelik Âşık Veysel Parkı ve Gençlik Merkezi’ni düzenlenen törenle hizmete açtı.

Kafeterya, basketbol sahası, sokak oyunları alanı, çocuk oyun alanları, piknik alanları, bisiklet parkuru ve yaya yürüyüş yolları ile park, bölge sakinlerinin yeni buluşma noktası olacak. Park içerisinde yer alan Gençlik Merkezi de bölge gençleri için cazibe merkezi hâline gelecek. Aynı anda 50 kişinin yararlanabileceği Gençlik Merkezi’nde, zengin kütüphane, ücretsiz internet ve ikramlarla gençlere konforlu ve güvenli bir ortamda ders çalışma imkânı sunuluyor.HEDEF, 3 MİLYON YEŞİL ALAN

Âşık Veysel’in ‘Her kim ki olursa bu sırra mazhar, dünyaya bırakır ölmez bir eser, gün gelir Veysel’i bağrına basar, benim sâdık yârim kara topraktır’ sözleriyle konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu yılın halk ozanımızın vefatının 50. yıl dönümü dolayısıyla hem UNESCO hem de Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Âşık Veysel’ yılı ilan edildiğini hatırlattı. Topraktan ilham alarak parka ve parkın içindeki gençlik merkezine Âşık Veysel adını verdiklerini belirten Başkan Alinur Aktaş, dünyaya gönül gözüyle bakan şairin adını yaşatmak istediklerini ifade etti.

Bursa’ya birçok yeşil alan kazandırdıklarını ve kazandırmaya da devam ettiklerini anlatan Başkan Alinur Aktaş, “Kur’an-ı Kerim’de birçok şey tabiat üzerinden insana anlatılır ve tasvir edilir. Rabbimiz bize cenneti anlatırken ‘yemyeşil’ ifadesini kullanır. Nehirlerden, ırmaklardan, pınarlardan bahseder. Bu sebeple bu denli kıymetli olan tabiatı özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin gözünde eski ihtişamına kavuşturmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi ‘tabiata, çevreye ve hayata dair bakış açımızı düzeltmezsek, dünya yaşanılır bir yer olmaktan tamamen çıkacaktır’. Bu alan Orman Bakanlığı’na ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait mahallenin ortasında yer alan baş belası bir yerdi. Öncelikle burayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni tahsis etmekle işe başladık. Toplam 3 milyon metrekare olan yeşil alan kazandırma hedefimize doğru da hızla ilerliyoruz. Yaklaşık 32 dönümlük parkımızı, kafeterya, basketbol sahası, sokak oyunları alanı, çocuk oyun alanları, piknik alanları, bisiklet parkuru ve yaya yürüyüş yolları ile bölge sakinlerinin buluşma noktası haline getirdik. Adına da Âşık Veysel Parkı dedik. Aynı anda 50 kişinin yararlanabileceği Gençlik Merkezi’nde de zengin kütüphane, ücretsiz internet ve ikramlarla gençlere konforlu bir alan oluşturuyoruz” diye konuştu.“BURSA’NIN ÇEKİM MERKEZİ OLACAK”

Anne ve babaların, evlatlarının hayata iyi hazırlanmasını arzuladığını, aynı derdi kendisinin de taşıdığını söyleyen Başkan Aktaş, çocukların iyi ve ahlaklı birer insan, anasını, babasını, atasını tanıyan, dinine, diyanetine, vatanına, bayrağına saygılı insanlar olmasını arzuladıklarını belirtti. Çalışmaların Âşık Veysel Parkı’yla bitmediğini dile getiren Başkan Aktaş, “Üst tarafta makineler çalışmaya devam ediyor. 300 dönümlük bir alan daha geliyor. Onu da Ocak sonu gibi bitirmiş olacağız. Yine bitmiyor. Uludağ eteklerine dayanan 311 dönümlük bir alanımız daha önümüzdeki yıl yapılacak. Toplamda 643 dönümlük bu alan, iddia ediyorum hem Yıldırım’ın hem de Bursa’nın çekim merkezi olacak. Kent Ormanı’nın içinde büfeler, spor alanları, çocuk oyun alanları, piknik alanları, bisiklet parkurları, yaya yürüyüş yolları, servis yolları ve 600 araçlık otopark bulunacak. Daha önceden 253 dönümlük Vakıf Bera Kent Parkı’nın açılışını yaptık. Yine Hacivat Parkı’nı ilçeye kazandırdık. 257 bin metrekarelik Gökdere Millet Bahçesi’nde de çalışmalar sona geldi” dedi.“BURALARIN KIYMETİNİ BİLELİM”

Göreve gelirken ‘Şehrin batısında ne varsa doğusunda da olmalı’ dediklerini hatırlatan Başkan Aktaş, Bursa’nın doğusunu yenilemek ve daha modern hale getirebilmek adına yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi. Şehrin farklı noktalarında olduğu gibi Yıldırım ilçesinde de Yiğitler, Esenevler, 75. Yıl, Değirmenönü, Karapınar, Arabayatağı-Ulus’ta kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü anlatan Başkan Aktaş, “Geleceğimiz olan yavrularımıza daha güzel Yıldırım ve Bursa bırakmak istiyoruz. Bu park da bu arzumuzun bir nişanesidir. Güzel parkımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Buraları sizin ödediğini tertemiz vergilerde yapıyoruz. O yüzden biz gerekli tedbirleri alacağız ama sizler de kendi malınız gibi parka bakmalısınız. Buraların kıymetini bilelim. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.