Hava Durumu

Bursa'da dehşet! Bir anda patladı, amca ve yeğeni alevler içinde kaldı: 'Evde tutmayın...'

Bursa'da bir evde bulunan oksijen tüpünün patlamasıyla amca ve yeğeni, alevler içinde kaldı. Vücudunun çeşitli bölgelerinde yanıklar oluşan amca ile yeğeni apar topar hastaneye kaldırıldı. Doç. Dr. Sabriye Dayı, 'Kullanılmıyorsa evde bulundurmayın' uyarısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2023 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2023 11:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursa'da dehşet! Bir anda patladı, amca ve yeğeni alevler içinde kaldı: 'Evde tutmayın...'

Karacabey’in Boğazköy mahallesindeki bir evde 27 Kasım Pazartesi Günü gerçekleşen olayda Covid-19 pandemisi döneminde alınan oksijen tüpünün aniden patlaması ile 42 yaşındaki Atakan Yazar ile 17 yaşındaki yeğeni Tuğra Yazar alevler içinde kaldı. Vücudunun çeşitli bölgelerinde yanıklar oluşan amca ile yeğeni, Bursa Şehir Hastanesi Yanık Merkezi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tedavi sonucu vücudundaki yanıklar büyük ölçüde iyileşen ikilinin tedavisine merkezde devam ediliyor.

KULLANILMIYORSA EVDE BULUNDURMAYIN

Oksijen tüplerini evde bulundurmanın ciddi tehlikelere yol açabileceğini vurgulayan Bursa Şehir Hastanesi Yanık Merkezi’nde görevli Doç. Dr. Sabriye Dayı, “Covid pandemisinde kullanılan bu oksijen tüplerinin insanlar zararsız olduğunu ve evde kalabileceğini düşünüyorlar. Ancak bunlar basınçlı tüpler. Bir şekilde uzun süre kalımda bir sıkıntı, kaçak olabilir. Farklı bir mekanizması bozulabilir. Bunlara çok dikkat etmek lazım. Kullanılmıyorsa, oksijen tüplerinin evden uzaklaştırılması gerekiyor. Eğer bir hasta için kullanılıyorsa bununla ilgili teknik desteğin aralıklarla alınması lazım” dedi.

“GÜVENLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORDUK”

Oksijen tüpünü 2021 yılı Mayıs ayında pandemi nedeni ile aldıklarını ifade eden 42 yaşındaki Atakan Yazar ise, “Oksijen tüpü evde duruyordu. Biz güvenli olduğunu düşünmüştük. Böyle tehlike yaratabileceğine ihtimal vermedik. Yaklaşık iki yıl sonra hiç anlamadığımız bir anda bir gece birdenbire alevlendi. Yeğenimle beraberdik. Yeğenimi koruma amaçlı ben biraz ittirdim. Kendim daha çok üstüne kapanmaya çalıştım. Ama alevler çoktu. Bir şekilde odadan çıkmayı başardık o anda. Tabi yangın büyüdü ve birçok zarar verdi. Durmadan devam etti. Bir sürü şey düşündük bununla ilgili çok güvenli olduğunu düşünüyorduk ama değilmiş. Böyle şeyleri evde bulunduracaksak da kesinlikle teknik bilgiye sahip kişilerin yardımı ile yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.