Hava Durumu

Bursa'da eski sendika başkanı 5 yıldır hukuk mücadelesi veriyor  

Bursa’da Eski Türk Eğitim-Sen 1 nolu Şube Başkanı Metin Öksüz, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez yönetiminin kararı ile başkanlığını düşürüldüğünü iddia etti. 5 yıldır hukuki mücadele veren Öksüz hukuki mücadelesinin Türk Eğitim-Sen ile değil, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve destekçileri olduğunu söyledi.  

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 11:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursa'da eski sendika başkanı 5 yıldır hukuk mücadelesi veriyor  

Bursa’da 21 yıldır üye olduğu Türk Eğitim-Sen’de yaklaşık 2 buçuk yıl Türk Eğitim-Sen Bursa 1 nolu Şube başkanlığı görevi yürüten Metin Öksüz, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi kararıyla şubesi kapatılarak başkanlığı düşürüldüğünü söyledi. Öksüz yaptığı açıklamada Genel Merkezin kararıyla Bursa 3 nolu Şube açılmasının ardından Öksüz’ün idaresindeki Nilüfer, Osmangazi, Karacabey, Mudanya ve Uludağ Üniversitesi’nin 3 nolu şubeye bağlanarak 1nolu şubenin 400 üyenin altında kaldığı ve üye sınırının altında kaldığı için kapatıldığını belirtti. Yani açılan 3 nolu şubenin hukuka aykırı olduğunu ifade eden Öksüz, kendi şubesinin kapatılmasını da Genel Merkez yönetiminin kendisine yönelik operasyon olduğunu iddia etti.

 “MUHALİF BİR DURUŞ SERGİLEMEMİZDEN DOLAYI SENDİKA İÇİ HAKSIZLIĞA VE HUKUKSUZLUĞA UĞRADIK”

Adliye önünde avukatları ile birlikte açıklama yapan eski Türk Eğitim-Sen 1 nolu Şube Başkanı Metin Öksüz,  “Derdi dava olana mevlam dert vermesin. Derdi makam olanın derdi bitmesin. Ben 21 yıldır Türk Eğitim-Sen üyesiyim. Sendikama üye, iş yeri temsilcisi, şube başkan yardımcısı, şube başkanı olarak samimiyetle, gayretle hep hizmet ettim. Bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceğim. 2017’de Türk Eğitim-Sen Bursa 1 nolu Şube Başkanı olarak seçildim. 2 yıllık süreç içerisinde çok başarılı bir sendika başkanlığı dönemimiz olmasına rağmen, 2018 yılındaki genel merkez kongresinde Genel Başkan, ve yönetimine demokratik hakkımızı kullanarak muhalif bir duruş sergilememizden dolayı sendika içi haksızlığa ve hukuksuzluğa uğradık. Verdiğimiz mücadele bir hak mücadelesidir, sendikalar bunun için vardır. Kıymetli üyelerimiz şunu bilsin ki biz bütün mücadelemizi hukuk önünde yapıyoruz. Hukuka ve yüce Türk adaletine güveniyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRK EĞİTİM-SEN BURSA 3 NOLU ŞUBESİ’NİN AÇILMASI HUKUKSUZDUR”

5 yıldır hukuk mücadelesi verdiğini belirten eski başkan Öksüz, çıktığı tüm mahkemeleri kazandıklarını söyledi. Hukuki mücadelesinin sendika ile ilgili değil Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve yönetimi olduğunu belirten Öksüz, “Sırf başkanlıktan dürülebilmem amacıyla Bursa 3 nolu Şube kurdular. Benim sorumluluğumda olan Osmangazi, Nilüfer, Karacabey, Mudanya, Uludağ Üniversitesi gibi üye sayımın fazla olan ilçeleri 3 nolu şubeye bağladılar. Bana sadece Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan ilçeleri kaldı. Daha sonra şube kurma sayısı en az 400 üyeden oluştuğu için 400 üyenin altında kaldı denilerek şubem kapatıldı. Türk Eğitim-Sen Bursa 3 nolu Şubesi’nin açılması hukuksuzdur. Türk Eğitim-Sen benim başkanı olduğum şubenin üyelerimizin ve delegelerimizin iradesi yok sayılarak kapatılması hukuksuzdur. Bunu biz yargıya taşıdık. 5 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz. Ankara 1. İş Mahkemesi, Ankara Bölge Adliyesi 5. İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay bizi haklı buldu. Biz hukuk önünde haklılığımızı ortaya koyduk. Şu anda kararın kesinleşmesini bekliyoruz. Ben 21 yıldır Türk Eğitim-Sen üyesiyim, benim mücadelem Türk Eğitim-Sen ile değil göreve geldiği günden beri sendika içi demokrasiyi, liyakati yok eden ve bugün geldiğimiz noktada bu hukuksuzluğu oluşturan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve ona destek olan bazı genel merkez yöneticileri iledir. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Bundan sonraki süreçte de hak haklının oluncaya kadar hukuk önünde mücadelemiz devam edecektir. Üyelerimizden beklentimiz de hakkın ve haklının yanında durmalarıdır” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.