Hava Durumu

Bursa'da okulları boşaltılan onlarca öğrencinin çilesi! Tam 1 saat yol yürüdüler...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan Hasanağa İlkokul ve Ortaokulu öğrencileri, yeni eğitim öğretim yılına çileyle başladı. Bölgedeki başka bir okula gitmek için 1 saat yol yürümek zorunda kalan 170 öğrenci, ellerinde "Okulumuzu istiyoruz" yazılı pankartlarla durumu protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2023 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 17:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursa'da okulları boşaltılan onlarca öğrencinin çilesi! Tam 1 saat yol yürüdüler...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Hasanağa İlkokul ve Ortaokulu, depreme dayanıklı olmadığı tespit edildiğinden 6 Mart tarihi itibariyle kapatılmış, okulun 170 öğrencisi Kızılcıklı Mahallesi Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokul ve Ortaokulu’nda eğitime devam etmek zorunda kalmıştı.

27 Ağustos Pazar günü konu hakkında basın açıklaması gerçekleştiren veliler ve öğrenciler, okul binasının depreme dayanıklı hale acilen getirilmesi ve süreç tamamlanana kadar çocukların ulaşımı için servis sağlanması taleplerini basın ve kamuoyuyla paylaşmıştı.

7 Eylül tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürü ile gerçekleşen görüşmeden de servis talebi hakkında olumlu bir sonuç alamayan veliler, okulların açıldığı 11 Eylül Pazartesi sabahı saat 08.00'da Hasanağa İlkokul ve Ortaokulu'nda buluşarak, Kızılcıklı Mahallesi Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokul ve Ortaokulu’na çocuklarıyla birlikte yürüyerek geldi.

Ellerinde "Okulumuzu istiyoruz" ve "Eğitim Hakkımız Engellenemez" yazılı pankartlar taşıyan çocuklarla birlikte 1 saatlik yolu yürüyen Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Emre Karagöz, Hasanağalı çocuklar için okul yolunun çile yoluna döndüğünü belirterek bir konuşma gerçekleştirdi. "Okullarına ulaşmak için 1 saattir köpeklerin arasında, toprak yolda yürüyor! Çocukların eğitim hakları engellenemez. Çocuklar okumak ve okullarına kavuşmak istiyor. Bugün Hasanağalılar, anneler, babalar çocuklarla bu yolu yürüdük. Velilerin sesine kulak verin. Hasanağa’nın okulunu bir an önce yapın." diyen Karagöz Milli Eğitim’e seslendi ve "Yarından itibaren Hasanağa ile Kızılcıklı arasına derhal servis istiyoruz!“ diye belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.