Hava Durumu

Bursa'da yaşanan son depremle ilgili uzman isimden dikkat çeken sözler! Büyüklük vererek uyardı...

Bursa'yı korkutan 3.9'luk depremle ilgili değerlendirme yapan İTÜ'lü Jeolog Prof. Dr. Ziyadin Çakır, "3.9'luk deprem için öncü diyemeyiz. Bunlar doğal ve her zaman olan depremler. Ancak Bursa ve civarında 7 büyüklüğünde deprem üretebilecek birçok fay var. Böyle büyük bir depremde sıvılaşma riski yüksek olan kentte tüm ova, Yalova'ya kadar etkilenir" dedi

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2023 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2023 11:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursa'da yaşanan son depremle ilgili uzman isimden dikkat çeken sözler! Büyüklük vererek uyardı...

Türkiye'yi saran deprem fırtınasının son adresi Bursa oldu. Sanayi ve tarım şehri olan kent, sabah 08.28'de, 3.9 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Depremin adresi, Marmara Denizi'nde, Bursa'nın Karacabey ilçesinin 14 kilometre açıklarıydı.

3.9'LUK DEPREMİN ANLAMI NEDİR?

Bursa'yı korkutan 3.9'luk depremi, İTÜ'lü Jeolog Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Habertürk'ten Alper Uruş'a değerlendirdi.  Çakır şunları şöyledi: "Bursa'da 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir mi, kentin depremsel tarihine baktığımız zaman bunun cevabı 'evet, olabilir'. 28 Şubat 1855'te, Mustafakemalpaşa ilçesinde 7.5 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Bu depremden 40 gün sonra da, 11 Nisan 1855'te Gemlik ve Mudanya'yı etkileyen 7 büyüklüğünde bir artçı şok geldi. Her iki deprem ciddi can ve mal kaybına neden oldu.

"3.9 DOĞAL BİR DEPREM HER ZAMAN OLABİLİR"

3.9'luk deprem için öncü diyemeyiz. Bunlar doğal ve her zaman olan depremler. Ana faya uzak ve Marmara içinde olan bir deprem. Bursa ve civarında birçok fay var. Kuzey Anadolu Fayı'nın (KAF) kollarının Bursa bölgesinden geçtiğini belirtmeliyim.

"7'LİK BİR DEPREM TÜM OVAYI ETKİLER"

Bursa'ya baktığımızda sıvılaşma riskinin de yüksek olduğuna vurgu yapmak gerekir. Bölgede, 7'lik deprem üretebilecek birden fazla fay var. Olası, böyle bir depremde de tüm ova bundan etkilenir. İnegöl, göller bölgesi ve Yalova'ya kadar sıvılaşmanın olumsuz etkisi gözlenebilir. Dağ yamaçları sağlamdır.

"İSTANBUL'U DA OLUMSUZ ETKİLER"

Böyle bir deprem, İstanbul'da da özellikle sıvılaşmanın fazla olduğu zeminlerde hasara neden olabilir."

İlgili İçerikler
Bursa'da deprem!
Bursa'da deprem! Haber
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.