Hava Durumu

Bursa'yı batıya doğru büyütecek projede önemli hamle! 6 ilçeyi kapsıyor, lüks siteler de listede...

Bursa Bandırma arasındaki yüksek standartlı demiryolu projesi için önemli bir adım atıldı. Proje güzergahındaki ada ve parseller için acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete'de yer aldı. Kamulaştırılacağı açıklanan binlerce parsel arasında Balat'ta tanesi 10-12 milyon liraya satılan dairelerin bulunduğu bir site de yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2023 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2023 18:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursa'yı batıya doğru büyütecek projede önemli hamle! 6 ilçeyi kapsıyor, lüks siteler de listede...

Bursa Bandırma yüksek standartlı demiryolu projesi güzergahındaki ada ve parseller için acele kamulaştırma kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla resmi gazetede yayımlandı. Kararda, "Bandırma - Bursa - Yenişehir - Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesinin belirlenen iş programına ve taahhüt edilen edilen sürelere uygun şekilde tamamlanması ve dış kaynaklı kredi temininde aksama yaşanmaması amacıyla, proje çerçevesinde ihtiyaç duyulan ve ekli harita ile listede bulundukları yer ve ada/parsel numaraları gösterilen taşınmazlar ile muhdesatın, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı (Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü) tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27. maddesi gereğince karar verilmiştir." denildi.

6 İLÇEYİ KAPSIYOR

Bilecik'ten başlayıp Balıkesir'in Bandırma ilçesinde son bulan proje Bursa'nın Yenişehir, Gürsu, Osmangazi, Nilüfer, Mudanya ve Karacabey ilçelerini de içerisine alıyor. 

Bursa'da acele kamulaştırma yapılacak ilçeler ve mahalleler şöyle:

Bursa-Nilüfer: Ahmetyesevi, Balat, Doğanköy, Çaylı, Badırga, Yolçatı

Bursa-Osmangazi: Çağlayan

Bursa-Gürsu: İğdirköyü

Bursa-Yenişehir: Tabakhane, Mekir

Bursa-Mudanya: Balabancık, Çayönü, Yörükyenicesi, Orhaniye, Küçükyenice, Hançerli, Çekrice, Bademli, Dedeköy, Hasköy

Bursa-Karacabey: Şahin, Keşlik, Hamidiye, Hüdevendigar, Mamuriyet, Çavuşköy, Danişment, Tophisar, Dağkadı, Arız, Aşağıfevzipaşa, Karasu, Hotanlı, Taşlık, Harmanlı, Seyran, Hürriyet, Subaşı, Karakoca, Muratlı

LÜKS SİTELER VAR

Özellikle Nilüfer ilçesinde kamulaştırma yapılması planlanan parsellerin bazılarında lüks siteler yer alıyor. Binlerce kişinin ikamet ettiği lüks sitede daire fiyatları 10 milyon lira ile 25 milyon lira arasında değişiyor.

UZMANLAR BU İŞE NE DİYOR?

Uzmanlar, acele kamulaştırma kararında daha önceden açıklanmamış parsellerin de olduğunu hatırlatarak, "Endişeye gerek yok. Vatandaş kesinlikle mağdur edilmeyecek. Değeri ne kadar ediyorsa kamulaştırma bedeli ödenir. Acil kamulaştırma gerektiren işlerde bakanlığa yetki verilir. Daha sonra kuruşlandırmaya ve istimlak bedellerine geçilir. Kimsenin hakkı yenmez. Fazlası verilir. Eskiden bu tür işlerde hak gözetilmezdi. Şimdi kimse mağdur edilmiyor. Burada yapılan kamulaştırmalar sonrasında yasal yol kullanılıyor. Mudat bir işlem haline geldi. Değeri 10 lira ise üzerinde oluyor. Tevhid ifraz işlemlerini yapması uzun zaman alıyor. Acil kamulaştırmanın mantığı ise iş aksamasın. Bandırma'ya bir an önce sistemi 1,5 yılda gelsin. 50 yılda imarları çözemezsiniz. Bunun için acil kamulaştırma güzergah aksını belirler. Diğer alanların istimlak haricinde kullanılmayan yerler geri iade edilir" dedi.

BURSA İÇİN FIRSAT

Öte yandan 1,5 yıl içinde tamamlanacak demiryolu ve tren projesinin banliyö sistemi ile şehri batıya doğru planlı ve bahçeli konutlarla büyüteceğini kaydeden uzmanlar, "Bursa şehir içine tıkandı. Demiryolu sayesinde şehri batıya doğru büyütmek imkanı sağlanacak, 2 milyon nüfuslu Viyana 14 banliyöye sahip. Bursa Büyükşehir Belediyesi bir raybüs kiralayıp bakanlıktan da saatlerini teyit ederek Karacabey Bursa arasında ring yapacak. Yeni toplu konutlar ve TEKNOSAB projesi ile birlikte batıda planlı yeni bir şehir doğacak. Deprem gösterdi ki Türkiye'nin kurtuluşu banliyö sistemi. Bu durum Bursa için de bir fırsat" ifadelerini kullandı.

25 DAKİKAYA DÜŞECEK

Bursa Bandırma arasında hızlı trenin yanısıra, bir yük ve yolcu taşıyacak yüksek standartlı demiryolu projesi olacağı, Karacabey yakınlarında Hürriyet ve Taşlık mahallelerinde durak bulunacağı, Bursa Karacabey arasında demiryolu ulaşımının 25-30 dakikada gerçekleşeceği öğrenildi.

BAKANLIK: PANİK YAPMAYIN

Bakanlık yetkilileri de vatandaşın panik yapmaması dile getirerek, "Bina yıkımı veya kamulaştırması olmayacak. Prosedür gereği acil kamulaştırma kararı alınır. Bu amaçla yapılmıştır. O parsellerin yüzde biri kullanılmayacak. Demiryolu güzergahına giren parseller kamulaştırılacak. Net şekilde binaların içinden geçmiyor. Temas ettiği yerdeki alanı ayrıştırmak için imar mevzuatından dolayı vakit sıkıntısı yaşamamak adına böyle bir durum sözkonusu. Binaların parsel tanımından dolayı kamulaştırmaya girmiş. Kamulaştırma Dairesi niyet belirtir. Oradan geçerse, o noktada ifraz beklememek için acil eylem planı hayata geçirir. Binaların hiçbir riski yoktur. Orada gidip binalara dokunulmayacak. Güzergahın üzerine denk gelen yerde ilk önce sistem yapılacak. Ardından imar planı tamamlanacak" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.