Hava Durumu

Bursa’da Yargıtay’dan emsal karar

Bursa’da Yargıtay Ceza Genel Kurulu, son günlerde artan sahte alkole bağlı ölümlerle ilgili olarak emsal bir karara imza attı. Ağır ceza mahkemesinin verdiği kararı bozan Yargıtay, 3 kişinin ölümüne neden olan büfe sahibi iki sanığa ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Bursa’da, büfe işleten Hikmet Kartal hakkında sattığı sahte içki

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2021 15:05
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2021 15:05
https://www.webursa.com
Bursa’da Yargıtay’dan emsal karar

Bursa’da Yargıtay Ceza Genel Kurulu, son günlerde artan sahte alkole bağlı ölümlerle ilgili olarak emsal bir karara imza attı. Ağır ceza mahkemesinin verdiği kararı bozan Yargıtay, 3 kişinin ölümüne neden olan büfe sahibi iki sanığa ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Bursa’da, büfe işleten Hikmet Kartal hakkında sattığı sahte içki nedeniyle bir kişinin ölümüne neden olduğu, yine büfe işletmecisi olan Mesut Özbay hakkında ise sattığı sahte içki dolayısıyla 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu gerekçesiyle açılan davada. Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Hikmet Kartal’a “Taksirle bir kişinin ölümüne neden olma” suçundan 15 Bin 200 TL, Mesut Özbay’a ise “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 18 Bin 200 TL para cezası verdi.

YARGITAY KARARI BOZDU
Mahkemenin ilk kararının temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 1’nci Ceza Dairesine gönderildi. Dosyayı inleyen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, sanıklar Hikmet Kartal ve Mesut Özbay’ın, yasal olmayan şekilde üretildiğini bildikleri, insan sağlığı için tehlikeli olup ölümlere yol açabilen sahte içkileri satışa sunarak kişi ya da kişilerin ölebileceğini açıkça öngörmelerine rağmen sonucu kabullenerek eylemlerini gerçekleştirdikleri belirtildi. Buna istinaden, ilk derece mahkemesi tarafından verilen kararın bozulmasına hükmetti.

EMSAL OLACAK
Verilen yeni kararda, sanıkların eylemlerinin “Olası kastla öldürme” suçunu oluşturduğu, sanık Kartal’ın 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanık Özbay’ın ise maktul sayısına göre iki kez 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Karar, benzeri yargılamalarda emsal olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.