Hava Durumu

Bursalılar dikkat! 'Graupel' geliyor! Halk dilindeki ismi farklı...

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi Hava Forum, Bursa dahil 5 ilin çevrelerinde bu gece 'graupel' denilen, halk dilinde ise 'kuzu dişi' veya 'bulgur' diye bilinen kar paleti yağışının görülebileceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.01.2024 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 28.01.2024 18:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bursalılar dikkat! 'Graupel' geliyor! Halk dilindeki ismi farklı...

Yurt genelinde hava sıcaklıkları iyiden iyiye düşerken, uzun zamandır kar yağışı bekleyen Bursalılar da sonunda muradına eriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı uyarılar sonrası Bursa'da beklenen kar yağışının gece saatlerinde başlaması bekleniyor. Hava sıcaklıkları mevsim normalleri civarında seyrerederken  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerinde Bursa arka arkaya 2 gün karlı görünüyor.

Öte yandan Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi Hava Forum'dan da dikkat çeken bir paylaşım geldi. Yapılan paylaşımda "İstanbul, Bursa, Kocaeli, Yalova, Balıkesir çevrelerinde bu gece zaman zaman şimşekli/gök gürültülü graupel denilen strafor köpük tanesine benzeyen kar paleti yağışları görülebilir. Özellikle 150 metre ve üzeri yerlerde bu yağış anında ani beyazlamalar olabilir. Dikkat..." ifadeleri yer aldı. 

GRAUPEL YAĞIŞ NEDİR?

Graupel buzdan oluşan ve çapı yaklaşık 2-5 mm olan beyaz renkli bir yağış türüdür. “Graupel” kelimesi Almanca’dan gelir. Graupel yağışına İngilizce’de “Soft Hail” da denir, hatta bazen görüntüsü nedeniyle dolu ile karıştırılır. Halk dilinde ise “Kuzu dişi” veya “Bulgur” denir.

Nimbostratus gibi yatay gelişen bulutlarda görülmez. Çünkü oluşumu için konveksiyon gereklidir. Bu özelliği nedeniyle daha çok dolu yağışına benzer. Zaman zaman gök gürültüleriyle birlikte görülebilir. Graupel yağışı genellikle denize yakın yerlerde olur. Özellikle yukarı seviyelerin soğuk, denizlerin sıcak olduğu Aralık ayında sık görülür Yukarı seviyelerin soğuk, denizlerin sıcak olduğu 11 Aralık 2013 tarihinde Galatasaray-Juventus maçının iptal edilmesine yol açmıştır. İlgili konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

GRAUPEL YAĞIŞI NASIL OLUŞUR?

Suyun donması için sıcaklığının 0 derece ve altında olması yeterli değildir. Su bir çekirdek etrafında donabilir. Bu çekirdek çoğu zaman havadaki tozdur. Eğer havada toz hiç yoksa su -40 derecede bile donmayabilir ve sıvı kalabilir. Suyun bu haline “supercooled” denir. Supercooled su damlacıkları havadaki kar kristallerinin üstüne yapışır ve yapıştığı anda donar. Kristaller gittikçe büyür ve “Buzla kaplı kar tanesi” haline gelir.

NASIL TAHMİN EDİLİR?

Tahmini yapılan yerde havadan daha sıcak bir denizin olması neredeyse şarttır. Dikey bulut gelişimine yetecek düzeyde konveksiyon kesinlikle gereklidir. 500-1000 hPa Thickness değeri 5,400 gpm veya daha düşük olmalıdır. Donma seviyesi 850 hPa seviyesinden yukarıda olmamalıdır. Yer seviyesi en fazla 7 derece olmalıdır, üstünde olması erimeye neden olur. Dolu tahmininde de olduğu gibi nem çok olmamalıdır, erimeye neden olabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.