Hava Durumu

Düzenli geliri olan eşe nafaka yok

Bursa’da bir boşanma davasının temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay, öğretmen olan eşe bağlanan nafaka kararını bozdu. Kararda, Sürekli ve düzenli geliri olan Öğretmen eşin, boşanmadan kaynaklı yoksulluğa düşmeyeceği belirtildi. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açan bir çiftin boşanmaları yönünde karar çıktı. Mahkeme, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle kadının maddi manevi tazminat

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2021 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2021 10:22
https://www.webursa.com
Düzenli geliri olan eşe nafaka yok

Bursa’da bir boşanma davasının temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay, öğretmen olan eşe bağlanan nafaka kararını bozdu. Kararda, Sürekli ve düzenli geliri olan Öğretmen eşin, boşanmadan kaynaklı yoksulluğa düşmeyeceği belirtildi.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açan bir çiftin boşanmaları yönünde karar çıktı. Mahkeme, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle kadının maddi manevi tazminat talebini de hüküm altına aldı. Erkek is davanın reddi yönünde kararı temyize taşıdı. Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, öğretmen olan kadına verilen yoksulluk nafakası kararını yasaya aykırı buldu.

“SÜREKLİ VE YETERLİ GELİRİ VAR”
Toplanan delillerden, davacı kadının öğretmen olduğu, sürekli ve yeterli gelirinin bulunduğu, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşmeyeceği anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesi koşulları oluşmamıştır. Yoksulluk nafakası isteminin reddi gerekirken, yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, günün ekonomik koşullarına göre 2010 doğumlu ortak çocuk R.K. yararına takdir edilen iştirak nafakası çoktur. Mahkemece Türk Medeni Kanunu’nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak daha uygun nafakaya hükmedilmesi gerekir. Bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.