Hava Durumu

Eşi kıyaslamak boşanma nedeni

Bursa Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, yeni eşi eski eş başta olmak üzere başkalarıyla kıyaslamanın boşanma sebebi olduğuna hükmetti. Bursa’da anlaşamayan bir çift boşanmak için mahkemeye başvurdu. Ayrı ayrı mahkemeye başvuran ikiliden erkeğin davası red edilirken, kadının davası kabul edildi. Mahkeme, kadının sunduğu delillere dayanarak boşanmanın gerçekleşmesi yönünde karar verdi. Davası red edilen erkek bu kararı

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2021 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2021 12:43
https://www.webursa.com
Eşi kıyaslamak boşanma nedeni

Bursa Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, yeni eşi eski eş başta olmak üzere başkalarıyla kıyaslamanın boşanma sebebi olduğuna hükmetti.

Bursa’da anlaşamayan bir çift boşanmak için mahkemeye başvurdu. Ayrı ayrı mahkemeye başvuran ikiliden erkeğin davası red edilirken, kadının davası kabul edildi. Mahkeme, kadının sunduğu delillere dayanarak boşanmanın gerçekleşmesi yönünde karar verdi. Davası red edilen erkek bu kararı temyize taşıyınca devreye Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi girdi.

“ESKİ EŞİN FOTOĞRAFLARI GÖRÜNÜR YERDE”
Daire, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararla birlikte eşi başkalarıyla kıyaslama boşanma sebebi sayılacak. Kararda şöyle denildi: “Yapılan yargılama ve toplanan delillerden, mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen erkeğin kusurlu davranışları yanında, davacı-davalı kadının da eşini ölen eski eşi ile sürekli kıyaslayarak hakaret edip, aşağıladığı, eski eşine ait fotoğrafları evde görünür yerlerde bulundurduğu anlaşılmaktadır. Bu halde kadının da kusurlu davranışlarıyla taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikle bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davalı-davacı erkek de dava açmakta haklıdır. Davalı-davacı erkeğin boşanma davasının da kabulü gerekirken, yetersiz gerekçe ile davasının reddi doğru bulunmamış, bozmayı gerektirmiştir. Temyiz edilen hükmün belirtilen sebeple bozulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir.” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.