Hava Durumu

Görüşmeler tıkandı, Bursa’da işçiler ayaklandı: 'Eylemse eylem, grevse grev...'

Türk Metal sendikası 2023-2025 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanmasının ardından eylem sürecini başlatarak bugün ilk eylemini gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2023 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 16:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Görüşmeler tıkandı, Bursa’da işçiler ayaklandı: 'Eylemse eylem, grevse grev...'

Türk Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 26 Eylül 2023 tarihinde başlayan 2023-2025 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması ve uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından MESS’e karşı eylem sürecini başlattı.

İlk eylemini bugün gerçekleştiren sendika, MESS’in Bursa’daki bölge temsilciliklerinin önüne siyah çelenk bıraktı.

Sendika tarafından eylemlerde eş zamanlı olarak basın açıklaması da yapıldı.

Açıkalamda, sözleşme masasına uzlaşmak amacıyla oturduklarını ancak işverenin aynı yaklaşımı göstermediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“İşveren sendikası MESS, ülkemizin içinde bulunduğu koşulları, enflasyonu, hayat pahalılığını geçim sıkıntısını hiçe sayarak sendikamıza sadece yüzde 35 ücret zammı teklif etti. Yani MESS bize dedi ki, siz hakkınızı almayın, emeğinizin, alın terinizin karşılığını almayın, bizim verdiğimiz sadakaya razı olun, boğaz tokluğuna, yarı aç yarı tok çalışın, siz böyle yaşarken de biz karlarımıza kar katalım, ihracat ve satış rekorları kıralım, soframızı daha da büyütelim dedi.

İşte biz, bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen, bu niyetteki MESS’le uzlaşamadık. Uyuşmazlık zaptı tuttuk ve masadan kalktık. Oysa biz, Türk Metal olarak, üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş, masaya da uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik.

'KAZANILMIŞ HAKLARIMIZA GÖZ DİKTİLER'

Biz, yeni hakları konuşalım derken, onlar, kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz, çağdaş çalışma koşulları derken, onlar, esnek çalışma, kıstelyevm, denkleştirme gibi çağdışı uygulamaları dayattılar. Biz, alın terimizin karşılığı deyince de onlar, size enflasyon kadar zam yeter dediler.

İşverenlere sorsanız, hepsinin dilinde kriz var. Bunalım var, zor günlerden geçiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki, biz çarşıda, pazarda zorlanıyoruz. Biz evimize ekmek götürmekte, çocuklarımıza harçlık vermekte zorlanıyoruz. Zor günler sizin için geçicidir ama bizim için süreklidir. İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçiler her zaman krizdedir. Sizin krizinin geçici, bizimki süreklidir.

GREV VURGUSU

Buradan MESS yönetimine de seslenmek istiyoruz, üretim rekoru kırınca övdüğünüz, kalite ödülü alınca sırtını sıvazladığınız, kar rekoru kırdırınca gurur duyduğunuz Türk Metalcileri, sıra zamma gelince görmez oldunuz. Ancak biz, kazanılmış haklarımızı korumaya, insanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye de gerekirse bedel ödemeye de kararlıyız. Genel Başkanımızın alacağı tüm kararları uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Eylemse eylem, grevse grev diyeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.