Hava Durumu

Türkiye esas sıcaklarda daha tanışmadı! En kötüsü geliyor! Bursa için gün verildi...

Türkiye’nin birçok bölgesinde de sıcak hava dalgası etkisini gösteriyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, “Bunların hiçbiri normal değil. Normalin çok üzerinde sıcaklıklarla karşı karşıyayız ve gittikçe de daha kötü olacak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2023 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2023 15:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Türkiye esas sıcaklarda daha tanışmadı! En kötüsü geliyor! Bursa için gün verildi...

Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava dalgasın hafta sonuna kadar devam edecek. Sıcaklıkların Marmara ve kıyı Ege haricinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyredeceği bildirildi.

Uzmanlar, sıcaklıkların İstanbul ve İzmir'de mevsim normalleri civarında, Ankara'da mevsim normallerinin 8-10 derece üzerinde seyredeceğine işaret ederken Ankara için ise uyarıda bulundu. Önümüzdeki günlerde Başkentte hava sıcaklığının 39-40 dereceye ulaşması bekleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınmanın etkilerinin tüm Türkiye’de hissedildiğini söylüyor.

Kurnaz, “Şu an çok ciddi bir küresel ısınma felaketinin içerisindeyiz. Bunların hiçbiri normal değil. Normalin çok üzerinde sıcaklıklarla karşı karşıyayız ve gittikçe de daha kötü olacak.” dedi.

Bundan sonraki yıllarda, bu sene yaşadıklarımızdan daha şiddetli sıcakları yaşayacağımızı anlatan Kurnaz, şöyle devam etti:

“Kışın Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası dediğimiz zaman, sıcaklık 10 dereceyse 3 dereceye düşer yağmur yağar, yazın geldiğinde sıcaklık 35 dereceyse 28 dereceye düşer ve sonra rüzgar eser belki çiseler." 

Onun için soğuk hava dalgası dediğimiz zaman ‘Aman Allah’ım kar yağacak’ gibi düşünmeyin. Bu yaz mevsiminin soğuk hava dalgası, burada da 27-28 derece sıcaklık olur. Az önce Adana’da yaşayan kuzenim ile konuştum, 'Ben hayatım boyunca Adana’da yaşadım, Adana çok sıcak bir yer ama dün ve bugün yaşadığımız sıcaklığı daha önce görmedik' diyor."

"Önceki gün Kozan 48 derecenin üzerindeydi, dün baktığımda Kozan 45 dereceyi bulmuş ve saat daha 12.00, bu saat 14.00, 15.00 olduğu zaman sıcaklıklar daha fazla artacak. Dolayısıyla esas cehennemi bölge şu an Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay bölgesi.”

Kurnaz, şunları söyledi:

“Eyyam-ı Bahur dediğimiz şey esasında Temmuz’un 15’i, Ağustos’un 15’i arası, belki Temmuz’un son haftası Ağustos’un ilk haftası gibi normalin çok üzerinde olan sıcaklıklardır. Bu zaten yazın en sıcak günleri demek. Sıcaklıklar hemen düşüp birden palto giymeye başlar mıyız? Hayır." 

"Bu havada Eylül ayında 30 dereceleri görmemiz mümkün, 38-40 derece görmeyiz. Olursa çok büyük sürpriz olur. Artık yavaş yavaş sonbahara giriyoruz, hava yavaş yavaş serinleyecek ama Eylül ayında palto giymeyi beklemeyin.”

BURSA İÇİN GÜN VERİLDİ! SICAKLIK GERİ GELİYOR!

Bursa için cuma günü işaret edilerek bunaltıcı sıcaklığın etkili olacağı bildirildi.

Çarşamba: Hava sıcaklığı 22 derece seviyelerinde seyredecek. Gün içerisinde sıcaklık 31 derece seviyelerine kadar tırmanırken etkili olan parçalı bulutlu ve güneşli gökyüzü şehir genelinde yüzünü gösterecek.

Perşembe: Hava sıcaklığı 21 derece seviyelerinde seyrediyor. Gün içerisinde parçalı bulutlu ve güneşli gökyüzüyle birlikte rüzgar da etkili oluyor. Termometreler ise 34 derece seviyelerinde ölçülüyor.

Cuma: Gün içerisinde bol güneşli gökyüzüyle birlikte termometreler 38 derecelere kadar tırmanıyor ve bunaltıcı bir sıcaklık şehir genelinde gün boyu etkili oluyor.

Cumartesi: Sabah saatlerinde termometreler 22 derece olarak ölçülürken gün içerisinde bol güneşli gökyüzüyle birlikte termometreler 35 derecelere kadar yükselecek.

YENİ SICAK HAVA DALGASI NE KADAR SÜRECEK? 

Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, yurt genelinde görülecek hava sıcaklıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yurdu yaz aylarında sıcaklık konusunda etkileyen en önemli sistemin Basra Alçak Basınç Merkezi olduğunu dile getiren Çelik, "Türkiye sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. Marmara ve kıyı Ege haricinde tüm yurtta sıcaklıklar mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edecek, sıcaklıklar hafta sonuna kadar etkili olacak." dedi.

Çelik, Türkiye genelinde yağış beklenmediğini ancak salı günü Trakya'nın Karadeniz'e bakan kıyı kesimlerinde, perşembe günü itibarıyla da sadece Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde aralıklarla sağanak geçişi görülebileceğini söyledi.

Sıcaklıkların İstanbul ve İzmir'de mevsim normalleri civarında, Ankara'da mevsim normallerinin 8-10 derece üzerinde seyredeceğine işaret eden Çelik, "Önümüzdeki 5 gün boyunca İstanbul'da en yüksek sıcaklık 30 derece civarında. İzmir'de en yüksek sıcaklık 32-33 derece. Ankara'da ise önümüzdeki günlerde 39-40 derecelik sıcaklık beklentimiz var." diye konuştu.

Çelik, Akdeniz kıyılarında biraz da olsa serinlemenin yaşandığını, sıcaklıkların Batı Akdeniz'de 32-34 derece, Doğu Akdeniz'de 34-36 derece olduğunu belirterek, "Ege kıyılarında sıcaklık 30-32, Marmara mevsim normalleri civarında 29-32 derece arasında sıcaklıklar var. Karadeniz'de genellikle 30-34 derece arasında sıcaklıklar var." dedi.

İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ekstrem sıcaklıkların olabileceğine dikkati çeken Çelik, Ankara'da ilçelere göre değişen sıcaklıkların yarın 40 derecenin üzerine çıkacağını söyledi.

Marmara Bölgesi'nde sıcaklıkların mevsim normallerinde seyrettiğini bildiren Çelik, "Kuzey, kuzey doğu yönlerinden kuvvetli rüzgar bekliyoruz. Rüzgarın fırtına düzeyine erişmesini beklemiyoruz ancak fırtınaya yakın 40-70 kilometre saatlik rüzgar var." dedi.

Deprem bölgesinde de yağışın öngörülmediğini dile getiren Çelik, bölgenin tamamında sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde olacağını belirtti.

Cengiz Çelik, vatandaşlara saat 11.00-16.00 aralığında dışarı çıkmamaları konusunda uyarıda bulundu, dışarıya çıkanlara şapka ve şemsiye kullanmalarını tavsiye etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.