Hava Durumu

“Z kuşağı” bu kuşağı bilmiyor hastalıktan kurtulamıyor

“Z kuşağı”, kışın insanı soğuktan ve hastalıklardan koruyan yün kuşak ve korselerin değerini bilmiyor. Ancak sağlığına dikkat edenler bel ağrısı, romatizma, bronşit gibi rahatsızlıklardan korunmak için yün iç çamaşırı ve kuşaklardan vazgeçmiyor. 5 metrelik yün kuşakların ucunu bir kişi tutuyor, diğeri ise döne döne beline doluyor. Bursa‘da Cumhuriyet Caddesinde 30 yıldır yün kuşak, korse, dizlik

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2021 10:01
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2021 10:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
“Z kuşağı” bu kuşağı bilmiyor hastalıktan kurtulamıyor

“Z kuşağı”, kışın insanı soğuktan ve hastalıklardan koruyan yün kuşak ve korselerin değerini bilmiyor. Ancak sağlığına dikkat edenler bel ağrısı, romatizma, bronşit gibi rahatsızlıklardan korunmak için yün iç çamaşırı ve kuşaklardan vazgeçmiyor. 5 metrelik yün kuşakların ucunu bir kişi tutuyor, diğeri ise döne döne beline doluyor.


Bursa‘da Cumhuriyet Caddesinde 30 yıldır yün kuşak, korse, dizlik ve yün iç çamaşırı satan Naci Bağcı, yünün ter emmeme özelliği sayesinde kışın giyenleri hastalıklardan koruduğunu söyledi. Yünün yer yüzünde en tabiî maddelerden biri olduğuna dikkat çeken Bağcı, bilhassa Z kuşağı olarak anılan günümüz gençliğinin petrol türevi sentetik ipliklerden yapılan kıyafetleri tercih etmesinden dert yandı.
Naci Bağcı, mağazalarında kendi imâlatları olan hakiki yün ürünler sattıklarını ifade ederek, “Atalarımız yaz kış devamlı yün giymişler. Yün kuşaklar kullanmışlar. O zamanlar bel ağrısı ve diz ağrısı hemen hemen yok gibiymiş. Çünkü yün koruyucu bir maddedir. Şimdi yeni nesil, bu Z kuşağı dediğimiz yavrularımız, delikanlılık taslıyor ve maalesef yün giymiyorlar.

Ondan sonra kireçlenme, romatizma, astım, bronşit, zatürre gibi hastalıklara yakalanıyorlar. Zaman ve yaş ilerledikçe ve insanın vücudu zayıfladıkça hastalıklar kendini göstermeye başlıyor. Hastalandıktan sonra yün kullanmanın faydası olsa da, önemli olan tedbiri ilk başta almaktır. Yün kuşak, yün korse, yün fanila ve yün dizlik vaktinde giyilip tedbir önceden alınmalıdır” dedi.
“Yünü hasta olmadan giyin”
Yünün vücudu soğuktan korumada büyük rolü olduğunu anlatan Naci Bağcı, “Yün deyip geçmemek lazım. Meselâ havanın soğuk olduğu bir zamanda dışarıya çıkıyorsunuz, farkına varamıyorsunuz, soğuk usul usul vücudunuza işliyor. Ondan sonra ya diziniz ağrımaya başlıyor ya da beliniz ağrıyor. Ama yün giydiğiniz zaman, yün sizi her bakımdan koruyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.