Hava Durumu

Biri başka söylüyor, diğeri başka... Marmara depremiyle ilgili ezber bozan açıklama!

Olası Marmara depreminin yaşanacağını yıllardır tüm bilim insanları söylüyor. Fakat yapılan açıklamaların birbiriyle pek alakası da bulunmuyor. Bu açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Marmara'da canlı bir fay olmadığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2023 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2023 15:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Biri başka söylüyor, diğeri başka... Marmara depremiyle ilgili ezber bozan açıklama!

Esenler Belediyesi öncülüğünde düzenlenen etkinlikte konuşan Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu çok konuşulan Marmara depremi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kadıoğlu, Marmara depreminin er ya da geç olacağını fakat ne zaman olacağı ile ilgili hiçbir bilim insanının tahmin yürütemeyeceğini ifade etti.

CANLI FAY YOK

Kadıoğlu, "Bu deprem er geç olacaktır. Ancak ne zaman olacağı hakkında hiçbir bilim insanı tahmin yürütemez. Binalarınızı sağlam yaptığınız sürece İstanbul o kadar etkilenmeyecek. Çünkü Marmara depreminin fay hattı da Marmara'nın üzerinden geçmemektedir. Bir Doğu Anadolu'daki gibi Kahramanmaraş’taki gibi veya Erzincan'daki gibi doğrudan İstanbul'un içerisinden geçen etkili bir fayımız, canlı bir fayımız bulunmamaktadır. Bu nedenle İstanbul'un altyapısı mimari proje için uygundur. Ancak üst yapı itibariyle, mimari proje açısından bakıldığı zaman sağlam binalar bulunmamaktadır. Bu binaların kentsel dönüşüm ile en kısa zamanda yenilenmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

ACİL EYLEM PLANI

İstanbul için acil eylem planlarının olması gerektiğini vurgulayan Kadıoğlu, "İlk acil eylem planı kesinlikle kentsel dönüşümün tamamı gerçekleşmelidir. Yani 50 yaşının üzerindeki binaların tamamı yenilenmeli, yeni yapılan binalar kontrol edilmeli ve genel anlamda yapı denetimden geçmelidir. Bina sağlam değilse bu binalar da kentsel dönüşümden yararlanmalıdır. İkinci acil eylem planımız mutlaka deprem olacağından dolayı yolların belli yerlerde park yasağı konulmalıdır. Park yasağı olmalı ki eğer bu araçlar deprem sırasında park etmiş olsalar kaçış noktalarını engellemiş olacak ve depremden daha çok zarar görmüş olacağız. Deprem yangınlara, su baskınlarına neden olabilir. Bu nedenle bunlara dikkat edilmeli. Üçüncü acil eylem planımız halk sürekli ilk yardım eğitimi almalı. Afetlerde ne tür bir harekette bulunması gerektiği okullarda, özellikle İstanbul çok büyük bir şehir olmasından dolayı ilkokul ve ortaokullarda mutlaka işlenmeli ve insanlar bilinçlenmelidir" dedi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.