Hava Durumu

Günlerimiz sayılı... Kıyametin tarihini verdiler! Dünya cehenneme dönecek!

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalara göre, gezegenimizin geleceğine dair son derece korkutucu bir bakış açısı geliştirildi. Dünyanın sonu için dikkat çekici bir tarih verildi. Sera etkisini simüle eden araştırmacılar, Dünya’mızın 'yaşanmaz bir cehenneme' dönüşeceğini vurguladı…

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Günlerimiz sayılı... Kıyametin tarihini verdiler! Dünya cehenneme dönecek!

Yapılan son araştırmalara göre, gezegenimizin geleceğine dair korkunç bakış açısı geliştirildi. Araştırmacılar, artan sıcaklıklar hakkında ‘kontrolden çıkmış bir sera etkisi' simülasyonu yaptılar. Bu noktada ise sera etkisinin tanımını bilmek gerekiyor.

Sera etkisi, bir gezegenin atmosferinden gelen radyasyonun, gezegenin yüzeyini normalden daha yüksek bir sıcaklığa ulaştırarak ısıtması sürecine denir. Nihai iklim acil durumu, küresel sıcaklıklarda dramatik, kartopu gibi bir artış anlamına gelen 'kontrolden çıkmış bir sera etkisi'dir.

Sıcak ve su buharı bakımından zengin bir atmosferin, termal radyasyonun uzaya yayılmasını sınırladığı yerdir. Bu, gezegenin soğumasını ve yüzeyinde sıvı su bulunmasını önleyerek küresel ısınmanın artmasına neden olur.

Araştırmacılar, Dünya'nın da tıpkı komşu gezegenimiz olan Venüs gibi "yaşanmaz bir cehenneme" dönüşebileceğini söylüyor.

DÜNYA YAŞANMAZ BİR CEHENNEME EVRİLECEK!

Yeni çalışma, Cenevre Üniversitesi'ndeki (UNIGE) gökbilimcileri ve Fransa'nın Paris ve Bordeaux'daki CNRS laboratuvarları tarafından gerçekleştirildi.

Araştırmacılar sıklıkla, Dünya'nın 'tüm yüzey okyanusunun buharlaşması' ve 'küresel yüzey sıcaklıklarında çarpıcı bir artış' konusunda uyarıda bulunuyor.

Kaçak sera etkisi, yüzeyinde sıvı su okyanusu olan ılıman, yaşanabilir bir gezegeni, her türlü yaşama düşman, sıcak buharın hakim olduğu bir gezegene dönüştürebilir.

Bilim insanları, Dünya üzerinde kontrolsüz bir sera etkisinin yalnızca birkaç yüz yıl, hatta daha erken olabileceğini tahmin ediyor. Bu da 2300 ve 2400’lü yıllara tekabül ediyor.

Yeni iklim modelleriyle bilim insanları, güneşten gelen radyasyondaki çok küçük bir artışın bile, küresel Dünya sıcaklığında yalnızca birkaç derecelik bir artışa yol açacağını hesapladı.

Bu durum ise, Dünya'da geri dönüşü olmayan kontrolden çıkma sürecine zemin hazırlayacak. Aynı zamanda araştırmacılar bu durumun dünyamızı, Venüs kadar yaşanmaz hale getirmeye yeteceğini iddia ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.