Hava Durumu

İngiltere'den yeni bir Kovid-19 varyantı baş gösterdi! Barbenheimer etkisi konuşuluyor...

İngiltere’de Covid-19’un yeni varyantı “EG.5.1” (Eris) hızla yayılıyor. Ortaya çıkan yeni varyantın vaka sayılarının artmasında, “Barbie” ve “Oppenheimer” filmlerinin sinema salonlarında kalabalık seyirci kitlesiyle izlenmesinin etkili olduğu belirtildi. Hemen akıllara karantina endişesi düştü...

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2023 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2023 15:01
https://www.webursa.com
İngiltere'den yeni bir Kovid-19 varyantı baş gösterdi! Barbenheimer etkisi konuşuluyor...

İngiltere’de Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), Kovid-19’un yeni varyantı olarak “EG.5.1”in ortaya çıktığını duyurdu. Kovid-19’un Omicron varyantının benzeri olan “EG.5.1”in etkisini göstermesi ise yine kalabalık bir şekilde bir arada bulunmakla açıklandı.

Uzmanlar, bu yazın en popüler filmleri olan “Barbie” ile “Oppenheimer”ı görmek için özellikle İngiltere’de insanların akın akın sinemaya gidip, hep bir arada olması yeni varyantın yayılmasına neden olduğunu söylediler. “Barbie” ve “Oppenheimer” tutkusunun yarattığı “Barbenheimer” akımının en önemli özelliği, bu filmleri, sinema salonlarında izlemekle baş gösterdi.

7 YENİ VAKADAN BİRİNİN ADI ‘ERİS’

İngiliz yetkililer, “Eris” adını verdikleri yeni varyantın geçtiğimiz mayıs ayında İngiltere’ye ulaştıktan sonra şimdiden 7 yeni vakadan birini oluşturduğunu söyledi.

Eris’in İngiltere’deki tüm vakaların neredeyse yüzde 15’ini oluşturarak ikinci en etkili varyant olduğu açıklandı.

BARBEMHEMİER ETKİSİ

Çok konuşulan iddalardan birisi de uzmanlar, “Barbie” ve “Oppenheimer” filmlerinin 21 Temmuz’da vizyona girmesinden bu yana hastaneye yatışların yüzde 50 arttığını ve bu durumun insanların kapalı sinema salonlarına akın etmesiyle bağlantılı olabileceğini söyledi.

Yetkililer, İngiltere’de “Barbenheimer” etkisinin, son zamanlarda ülkedeki kötü hava ve zayıflayan bağışıklıkla birlikte enfeksiyonlardaki artışa katkıda bulunmuş olabileceğini ifade etti.

Ancak Eris’in, atası Omicron da dahil olmak üzere var olan diğer varyant- lardan daha tehlikeli olduğuna dair hiçbir işaret göstermediğini belirten uzmanlar, insanları paniğe kapılmamaları konusunda uyardı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.