Hava Durumu

Markette satılan yengeç canlandı! Görenler hayrete düştü...

Sosyal medyada paylaşılan bir video görenleri şoka soktu. Çin'de bir markette satılan yengeç bir anda canlandı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 11:53
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Markette satılan yengeç canlandı! Görenler hayrete düştü...

Meyve sularının içinden çıkan tuhaf cisimler, fırınlarda- marketlerde kol gezen farelerin ardından insanları şoka sokacak hatta korkutacak bir olay da Çin'de yaşandı.

Bir market reyonunda paketli halde duran yengeçlerden biri canlandı. O anlar bir müşteri tarafından kayda alındı. Videoda canlanan yengecin kalktığı ve bacaklarını oynattığı görüldü.

Çin, Tayland, Japonya, Endonezya, İspanya, ABD ve Filipinler gibi ülkelerde yengeç tüketimi oldukça fazladır. Türkiye'de ise yengeç tüketimi pek görülmemektedir. Dahası Diyanet İşleri Başkanlığı, deniz canlıların yenilmesiyle ilgili bir fetva yayımlamıştır.  "Yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye, kurbağa vs. gibi deniz ürünleri yenir mi" sorusuna ilişkin fetvada, Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen 'deniz hayvanları' ifadesiyle balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünün benimsendiği belirtilmiştir.

Fetvada ayrıca şu ifadelere yer verilmiştir:

"Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir.

Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır.

Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.