Hava Durumu

Bakan Tekin'den kritik açıklama: 'Kız öğrenciler için ayrı okul açılmasına engel yok'

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez’in karma eğitimle ilgili önergesini yanıtladı. Bakan Tekin, “İhtiyaç olması halinde yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrenciler için ayrı okulların kanun kapsamında açılabilmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 17:08
https://www.webursa.com
Bakan Tekin'den kritik açıklama: 'Kız öğrenciler için ayrı okul açılmasına engel yok'

İrmez, Milli Eğitim Bakanı Tekin'in temmuzda bir TV kanalında yaptığı, “Gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli” açıklamasını TBMM’ye taşımıştı. İrmez, bakanlığın "kız okullarına" dair bir çalışmasının olup olmadığını sormuştu.

Önergeyi yanıtlayan Tekin, Milli Eğitim Kanunu’nun "karma eğitim" maddesini örnek göstererek, "kız okullarının" açılmasına kanunen bir engel olmadığını belirtti. Aynı Kanun'un 12. maddesinde ise, "Türk milli eğitiminde laiklik esastır" ifadesi yer alıyor.

Tekin’in yanıtı şöyle:

“Milli Eğitim Temel Kanunu'nun ‘Karma eğitim’ başlıklı 15'inci maddesinde: ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.’ hükmü yer almaktadır. Görüleceği üzere ihtiyaç olması halinde yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrenciler için ayrı okulların kanun kapsamında açılabilmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır.”

BAKAN TEKİN NE DEMİŞTİ?

Tekin, 11 Temmuz’da katıldığı bir TV kanalında şunları söylemişti:

"Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin en baştaki argümanı, 'Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum' oluyor. Şimdi benim Milli Eğitim olarak birincil hedefim ne? Kız çocuklarının okullaşması sağlamak. O zaman veliyi ikna etmek için biz, gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli.” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.