Hava Durumu

Araç sahipleri şoke olacak! Hem indirimi kaçıracaklar hem de yüzde 200 fazla ödeyecekler

Zorunlu trafik sigortasında büyük değişiklik yolda. Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren gelişme ortaya çıktı. TÜKONFED Başkanı Turusan Bağcı açıklama yaptı. Bağcı, "Mayıs ayında da trafik sigortasında ciddi bir artış olabilir” dedi. İyi sürücü indirim kapacak, kötü sürücü yüzde 200 fazla ödeyecek...

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 12:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Araç sahipleri şoke olacak! Hem indirimi kaçıracaklar hem de yüzde 200 fazla ödeyecekler

Zorunlu trafik sigortalarında yapılan değişikliklerin ardı arkası kesilmiyor. Son alınan kararla trafik sigortası primlerinde Mayıs ayına kadar her ay yüzde 5 artış yapılması kararı alınmıştı. Bu karar sonrası bir adım daha atıldı, Mayıs ayı itibarıyla trafik sigortalarında büyük değişikliğe gidiliyor.

15 GÜN GEÇERLİLİK KALKTI

Trafik sigortaları araç devir işlemi yapılması ve sigorta iptal edilmesine rağmen ücreti aracın önceki sahibinden tahsil edilerek devirden sonra 15 gün boyunca geçerli kabul ediliyordu. Anayasa Mahkemesi (AYM) milyonlarca araç sahibini ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Araç satışı sonrasında sigorta süresi ile ilgili düzenlemeyi iptal etti. Geçtiğimiz ay ise zorunlu trafik sigortasında riskli basamaklarda yer alan sürücülerin poliçe sorununa çözüm için geliştirilen "Sigorta Aracıları Teklif Platformu" devreye alındı.

HER AY YÜZDE 5 ARTIYORDU AMA...

Araç sahipleri için adımlar bir bir atılırken uzmanlardan zorunlu trafik sigortasında Mayıs ayı uyarısı geldi. Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu (TÜKONFED) Başkanı Turusan Bağcı, trafik sigortası primlerinin 2024 yılı Ocak ayından itibaren her ay yüzde 5 artacak şekilde düzenlendiğini anımsatarak uyarıda bulundu.

BÜYÜK ZAM GELİYOR

“Mart ayında da Şubat ayına göre yüzde 5 artış devam etti. Nisan’da da Mart ayına göre trafik sigortası primleri yüzde 5 artacak. Ancak Mayıs ayı itibarıyla trafik sigortalarında değişiklik olacak” diyen Turusan Bağcı, “Hasar endeksi diyebileceğimiz araç fiyatı, parça fiyatları, hasar oranları gibi birçok uygulamaya bakılıp trafik sigortası primlerini Mayıs ayından itibaren yükseltme ve düşürme yetkisini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) almış oldu. Mayıs ayında da trafik sigortasında ciddi bir artış olabilir” ifadelerini kullandı. 

KÖTÜ SÜRÜCÜYE YÜZDE 200 ZAM

İyi sürücü ile kötü sürücü arasında önemli farklar olduğunun altını çizen Bağcı, “İyi sürücü yüzde 50 indirim alabilirken kötü sürücü yüzde 200’e kadar sürprimi trafik sigortası ödeyebiliyor. Bu da iyi sürücü ile kötü sürücü arasında trafik sigortası prim farkını 6 kata çıkarabiliyor. Mayıs ayında da endekse göre bir artış bekliyoruz. Bununla ilgili artış olabilir dikkatli olmak lazım” diye açıklamada bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.