Hava Durumu

Asgari ücret için kritik gün! Bugün rakam konuşulacak! İşte masadaki teklifler...

Asgari ücret için bugün kritik gün. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. toplantısını bugün gerçekleştirecek. İlk toplantıda rakam konuşulmamıştı. Yeni asgari ücret için başta 6 aylık enflasyon beklentisi olmak üzere memur zam oranı, Çalışma Bakanlığı'nın verileri ile işçi ve işverenlerin raporları masaya gelecek. Bu toplantıda patronların temsilcisi TİSK'in ilk rakam teklifi masaya gelecek. İşte TİSK'in yapacağı ücret teklifi...

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 09:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Asgari ücret için kritik gün! Bugün rakam konuşulacak! İşte masadaki teklifler...

Asgari ücret zammı için ikinci toplantı bugün gerçekleşecek. TÜİK ve Çalışma Bakanlığı'nın raporları masaya gelecek. Bunun ardından zamlı asgari ücretle ilgili ilk rakamın bugünkü toplantıda patron sendikası TİSK'ten gelmesi bekleniyor. 7 milyon çalışanın doğrudan 85 milyon vatandaşı da dolaylı olarak etkileyen asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte masadaki zam teklifleri ve olası zamlı asgari ücret senaryoları...

İşçi, işveren ve hükümet yetkililerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat saat 13:30'da ikinci toplantı için bir araya gelecek. Bu toplantıda işveren temsilcisi TİSK'in masayla asgari ücret teklifini getirmesi bekleniyor.

TİSK NE TEKLİF EDECEK?

İlk rakam teklifi işveren sendikasını temsilen TİSK'ten gelecek. TİSK'ın 15.000-15.5000 TL bandında kapıyı açması ve Merkez Bankası'nın yüzde 36'lık 2024 yılı için beklediği enflasyon tahminine göre 15.500 TL civarında bir teklif sunması bekleniyor.

TÜRK- İŞ NE DİYOR?

İşçileri temsilen TÜRK-İş'in ise özellikle bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyetini ve gıda enflasyonunu öne sürmesi bekleniyor. TÜRK-İş Kasım ayı Araştırma sonuçlarına göre; bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 18.239,8 TL'ye yükselirken, 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı da asgari 14.025 TL'ye yükseldi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Asgari ücret 2. toplantısı: Bu toplantıda ise taraflar temel ekonomik verilerin ve raporların dahil olduğu ellerindeki verileri masaya getiriyor. Asgari ücret için ilk teklif genelde işveren sendikası TİSK'ten geliyor. İşçileri temsilen TÜRK-İş'te kendi elindeki verilerle müzakerelerdeki çizgileri beyan ediyor.

Asgari ücret 3. toplantısı: Uzlaşma toplantısı olarak dikkat çekiyor. Masaya gelen teklif veriler burada müzakerelere konu oluyor. En güçlü rakamlar bu toplantıda dile getiriliyor.

Asgari ücrette karar toplantısı: Uzlaşılan veya uzlaşmaya en yakın rakam önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuluyor. Erdoğan'ın son dokunuşunun ardından Aralık ayının son hafta içinde yeni rakam duyuruluyor.

OLASI ZAM SENARYOLARI

Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net rakamlar şöyle olacak:

Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.