Hava Durumu

Banka faizleri yükselişe geçti! 100 bin lira yatıran bakın aylık ne kadar alıyor...

Yeni yıl ile birlikte düşüşe geçen mevduat faizleri, yönünü yukarı çevirdi ve Aralık 2023'teki seviyelerine yaklaştı. Bankaların 3 aylık mevduata uyguladığı ortalama yıllık faiz oranı yüzde 52'yi aştı.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2024 16:31
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2024 17:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Banka faizleri yükselişe geçti! 100 bin lira yatıran bakın aylık ne kadar alıyor...

Türk Lirası vadeli mevduat faizleri 2023 yılının son iki ayında hızlı arttı. Aralık ayının son haftasında 3 aylık vadede ortalama yıllık faiz yüzde 52,50'yi gördü. Faiz, 21 yılın zirvesine çıktıktan sonra ocak ayında yaklaşık 3 puan düştü. Piri Reis Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, "Asıl mesele faiz artışlarına karşın mevduat faizlerinin yani tasarrufa yönelecek vatandaşlareın yteterince enflasyon ve dövize karşı yeterince koruma sağlayıp saüğlayamadığına dair soru işaretleri. Bunun ana nedeni de faizin seviyesi." ifadelerini kullandı.

YÜZDE 52'Yİ AŞTI

Merkez Bankası şubat ayı başında mevduat faizini artırmak için yeni bir karar aldı. Bankaların mevduat için tuttukları zorunlu karşılıklarına faiz ödenmeye başlandı. NTV'nin haberine göre bu da faiz oranlarının yeniden yükslemesini sağladı. 3 aylık vadede mevduat faiz oranı yıllık yüzde 52'yi aşarak, aralık sonu seviyesine yaklaştı Aslanoğlu, "Bankaların bir getirisi olduğu için mevduat sahibine yansıtmaya başladılar ama hala yeterli değil. Merkez Bankası likiditeyi ve mevduat faizini yukarı çekme işini seçim sonrası daha fazla adımlarla gerçekleştirmeye çalışabilir" şeklinde konuştu.

TL'den mevduata geçmek isteyenlere yüzde 45 ila 48 faiz veriliyor. Döviz dönüşümlü kur korumalı mevduata uygulanan faiz oranı ise TL'den geçişe göre daha yüksek. KKM dönüşüne uygulanan faiz ortalamanın da yükselmesine neden oluyor.

FAİZİ ORANLARI VE GETİRİLERİ...

Şu an bazı bankalar 500 bin TL yatırana 92 gün vadenin sonunda 60 bin liraya yakın ödeme yapıyor.  32 günlük vade sonunda ise 20 bin lira veriyor.

100 bin TL'nin 92 günlük getirisi de 12 bin TL'yi aştı. Aylık getirisi ise 5 bin TL'ye yaklaştı Rakam arttıkça getiri oranı da artıyor.

50 bin TL'nin aylık getirisi de 2 bin TL'yi aştı. 3 aylık getirisi ise 5 bin TL'yi buldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.