Hava Durumu

Bankalardaki mevduata vergi ayarı! İşte 100 bin liranın faizinden kesilecek tutar

TL mevduata uygulanan stopaj oranları güncellendi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki 100 bin liranın faizinden kesilecek tutar ne kadar olacak?

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 17:18
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 17:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bankalardaki mevduata vergi ayarı! İşte 100 bin liranın faizinden kesilecek tutar

Bankaların ihraç ettiği tahvil ve bonolar ile varlık kiralama şirketlerinin ihraç ettiği kira sertifikalarından elde edilen kazanç ve iratlarda, yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde, varlığa ve ipoteğe dayalı, ipotek ve varlık teminatlı menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerde indirimli gelir stopaj oranı uygulaması süresi 30 Nisan 2024'e kadar uzatılmıştı. Bu gece Türk lirası hesaplara uygulanan stopaj oranları değişti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5'ten yüzde 15'e yükseltilmesi beklenen oranın yüzde 7,5'e, 1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı ise yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkarıldı. 1 yıldan uzun vadelerde 0 olan stopaj oranı ise yüzde 2.5 oldu.

MEVDUAT HESABI OLANLAR İÇİN VERGİ HESABI

Yeni karar ile 100 bin lirasını yüzde 55 yıllık faiz oranıyla 32 günlük (bir aylık) mevduata bağlayan yatırımcı vade sonunda 4.583 lira faiz geliri elde ediyor. 

Bu kapsamda yüzde 5'lik vergi kesintisi ile ödenecek rakam 229 lira olacaktı. Ancak yeni mevduat hesabı açacaklar ve halihazırda vadesini güncelleyecekler bugünden itibaren yeni stopaj olan yüzde 7.5'ten vergi ödeyecek ve rakam 344 liraya yükselecek.

Mevduata uygulanan yeni stopaj oranları 31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra stopaj oranları güncellenmezse yüzde 15'e çıkması bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.