Hava Durumu

Dünyaca ünlü kuruluştan ezber bozan Türkiye kararı!

Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan öncülüğündeki yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar meyvelerini vermeye başladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye ile ilgili ezber bozan bir karara imza attı. Moody's, Türk bankalarının görünümünü negatiften durağana çevirdi

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2023 18:25
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2023 18:25
https://www.webursa.com
Dünyaca ünlü kuruluştan ezber bozan Türkiye kararı!

Geçen hafta Türkiye'nin ortodoks politikalara dönmesi durumunda not artışı olabileceği mesajını veren Moody's şimdi de Türk bankalarının görünümünü değiştirdi. Moody's, Türk bankacılık sistemi için görünümü negatiften durağana yükseltti.

"TÜRK BANKALARI İÇİN FAALİYET ORTAMI ZORLU VE DEĞİŞKEN"

Moodys tarafından yapılan açıklamada, "Türk bankaları için faaliyet ortamı zorlu ve değişken olmaya devam etmektedir. Hükümetin politika yapımında ortodoksluğa dönmek için attığı ilk adımlar Mayıs 2023'teki seçimler Türk bankaları için faaliyet koşullarını destekleyici niteliktedir. Kârlılık normalleşecek 2022'de kaydedilen zirvelere kıyasla azalmış olsa da yine de güçlü kalmaya devam etmektedir. Bankaların dış finansmanı pozisyonu ve dolarizasyon seviyeleri iyileşti ve likiditenin, özellikle de yabancı para birimi, yeterli kalması için" denildi.

BANKA HİSSELERİNDE YÜKSELİŞ

Moody's açıklaması öncesinde BIST bankacılık endeksinde düşüş yaşanıyordu. Dünü 7.179 puandan tamamlayan BIST bankacılık endeksi öğlen saatlerinde 7000 puana kadar gerilemişti. Moody's'in görünüm açıklamasının ardından ise endeks 7.300 puanı aştı. TSİ 15.30 itibarıyla bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 2'yi buldu.

GEÇEN HAFTA NOT ARTIŞI SİNYALİ VERMİŞTİ

Moody's, geçen hafta da Türk ekonomisine ilişkin yayınladığı analizde "Ortodoks politikalara geçiş sürdürülürse ve makro dengesizliklerde düzenli bir azalmaya yol açarsa, görünüm pozitife dönebilir ve not yükseltilebilir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Söz konusu raporla ilgili bir değerlendirme yapan Bakan Şimşek,"Makro-finansal istikrarı sağlamak ve ülkemizin şoklara karşı dayanıklılığını artırmak için kurala dayalı, uluslararası normlara uygun politikaları uygulama konusunda kararlıyız. Bunun kredi notumuza yansıyacağına inanıyoruz." demişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.