Hava Durumu

Emekli olacaklar dikkat! Süreniz dolduysa ertelemeyin

Yıllarca çalışıp emeklilik hayali kuranlar, yüksek emekli maaşı almanın yollarını arıyor. Emeklilik dilekçesinin verildiği tarih ise; emekli maaşı üzerinde etkili oluyor. Emeklilik şartlarını sağlayanlar için dikkat çekici bir uyarı geldi. Emeklilik işlemlerinin hemen başlamasının maaşı olumlu yönde etkilediği açıklandı. Öte yandan askerlik ya da doğum borçlanması yaparak emeklilik zamanını öne çekmek isteyenler, borçlanmanın emeklilik maaşını ne yönde etkileyeceğini merak ediyor. Borçlanma da emeklilik maaşının artmasına katkı sağlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2022 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2022 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Emekli olacaklar dikkat! Süreniz dolduysa ertelemeyin

Pek çok kişi ne zaman emekli olacağını merak ederken, çalışanlar emeklilik sürecini rahat geçirmek için yüksek emekli aylığı almanın yollarını arıyor. Borçlanma yaparak emekli olacaklar ise; borçlanmanın maaş üzerindeki etkisini araştırıyor. Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan çalışan ve emekli pek çok kişinin merak ettiği soruları yanıtladı.

İlk işe giriş tarihim 1.9.1992. 1977 doğumluyum, 8824 prim ödeme günüm var. Askerliği uzun dönem 550 gün olarak yaptım. Askerlik borçlanmamı tavandan 550 gün olarak yaparsam bağlanacak olan emekli aylığım tahmini ne kadar olur? 

Askerlik borçlanmasının emeklilik maaşına katkısı çalışanın ilk sigortalı olduğu tarihe göre değişiyor. 2000 yılı öncesi sigortalı girişli olduğunuz için askerlik borçlanması emekli maaşınızı artırır ama bu artış çok fazla olmaz. Borçlanma ile ödeyeceğiniz tutarı hesaba katarsak alacağınız emekli maaşına yaratacağı katkı yüksek olmaz.

Geçen ay emekli olmuş eski bir EYT’liyim. EYT değişikliği ben ve benim gibi mağdurları da kapsayacak mı? Yeni düzenleme ile eğer başlangıç hakları elde edilecekse bu işin mağduru biz bekleyenler mi olacak? 

EYT düzenlemesi 1999 Eylül öncesi sigorta girişi olup da prim gün sayısı ve çalışma yılı şartlarını yerine getiren, ancak yaşa takılanlara emeklilik hakkı verilmesine yönelik düzenleme olacak. Sosyal hakları etkileyecek ya da maaşı etkileyecek bir düzenleme olmayacak. Bu çerçevede geçmişte EYT’li olup da emekli olanlara ilgilendiren bir düzenleme olmayacak.

Hizmet sürem 20 yılı geçti. Prim gün sayım 5.000 günü geçti ama henüz 7.000 değil. Ancak EYT bu şartlarda mı çıkacak yoksa 1999 sonrası belirlenen 7.000 gün olarak mı çıkacak? 

7000 prim gün sayısı Eylül 1999’dan sonra sigorta başlangıcı olan kadın çalışanlar için geçerli. Çalışma yılı şartı aranmadan 7000 günü doldurup, 58 yaşında emekli olunuyor. Ancak EYT’de Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olup da sizin gibi 20 çalışma yılını ve 5000 ila 5975 prim gün sayısını (sigorta başlangıç tarihine göre değişiyor) doldurarak, yaşa takılanlara emeklilik hakkı tanınacak. Siz de Eylül 1999 öncesi sigorta başlangıcınız varsa EYT düzenlemesinden yararlanırsınız.

29.11.2022 tarihinde SGK’dan emekliliği hak ediyorum. Emeklilik dilekçemi 29.11.2022 tarihinde mi yoksa 2.1.2023 tarihinde mi vermem avantajlı olur? 

Emekli maaşı hesaplamasında gösterge rakamı için çalışanın yıllık ortalama kazancı hesaplanıyor, aylık bağlama oranının yüzde 60’ı, katsayı için de 12000 alınıyor ve emekli maaşı belirleniyor. Bu maaş da geçmiş enflasyon oranında artırılıyor. Enflasyon artışında da ocak-haziran ve temmuz-aralık dönemlerindeki 6 aylık enflasyon etkili oluyor. Şimdi emekli olursanız bu yılın ocak-haziran enflasyon oranı maaşınıza yansır. Seneye bırakırsanız temmuz-aralık enflasyonu maaşınıza yansır. Enflasyonun da yüksek olması, yararlanılacak maaş zammının yüksek olmasını sağlayacak. Ancak şartları yerine getirdiğinizde emekli olmanızda fayda var.

15 Kasım’da emekliliğim geliyor. Ek göstergem 3000. Bu durumda ek gösterge düzenlemesinden yararlanabilir miyim? Ocak ayını mı beklemeliyim? 

3600 ek gösterge düzenlemesi 2023’ün ocak ayında uygulamaya girecek. Ek gösterge ödemeleri de bu tarihten itibaren yatırılacak. Şimdi emekli olursanız ikramiye ve maaşınız ek gösterge olmadan hesaplanacak. Eğer olabiliyorsa emekliliğinizi 2023’ün başına ertelemenizde fayda var.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.