Hava Durumu

Herkes aynı soruyu soruyor! Çalışma saatleri kısalırsa maaşlar da düşecek mi?

Çalışma saatleriyle ilgili düzenleme yapıldığı haberi milyonlarca çalışanı heyecanlandırdı. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni düzenleme ile haftada 45 saat olan çalışma süresinin kısaltılması gündemde. Bazı ülkelerde haftada 4 gün veya günde 5 saat formülünü denendiği belirtilirken, 21 yıl sonra yapılması planlanan değişik ile verimliliğin artırılması hedefleniyor. Söz konusu düzenleme merak edilirken, milyonlar şimdi de "Çalışma saatleri kısalırsa maaşlar da düşecek mi?" sorusuna yanıt arıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 09:37
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 09:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Herkes aynı soruyu soruyor! Çalışma saatleri kısalırsa maaşlar da düşecek mi?

Çalışma saatleri kısalacak mı? Maaşlar düşecek mi? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının üzerinde çalıştığı düzenleme milyonlarca çalışan da heyecan yarattı. İş kanunlarında, merkezinde çalışanların olacağı yeni değişiklikler için düğmeye basıldı. Haftalık 45 saat olan çalışma saatinin düşürülmesi planlanırken, haftada 4 gün veya günde 5 saat formülü dikkat çekiyor. Kısmi ve geçici süreli çalışma modelinin de masada olduğu belirtilirken, çalışanlar ise ikiye bölünmüş durumda. Çalışma saatlerinin kısalması durumunda maaşlarında düşmesinden endişelenen vatandaşlar, Para mı? Zaman mı? ikilemi arasında kaldı.

BAKAN IŞIKHAN MESAJI VERMİŞTİ

Çalışma saatlerinin kısaltılması için ilk sinyal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan gelmişti. Bakan Işıkhan, geçtiğimiz aylarda çalışma saatlerine yönelik yaptığı açıklamada "Sosyal güvenlik mevzuatı ve uygulamalarını, değişen iş gücü piyasası koşullarına ve yeni nesil esnek çalışma şekillerine daha uyumlu hale getireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Işıkhan'ın bu sözleri sonrası "Çalışma saatleri kısalıyor mu? Mesai saatleri değişiyor mu?" soruları gündeme gelmişti. Milyonlarca çalışanı heyecanlandıran haber ise bu hafta başında geldi. Bakanlığın, düzenleme ile haftalık çalışma saatlerinin düşürülmesi için çalışma yaptığı öğrenildi.

HAFTALIK 35 SAATE İNDİRİLMESİ SEÇENEĞİ MASADA

İş kanununda haftalık 45 saat olan çalışma saatinin 40 hatta 35 saate indirilmesi gündemde. Bazı meslek gruplarındaki 48 saatlik çalışma saatleri de azaltılacak.

VERİMLİ ÇALIŞMA HEDEFLENİYOR

Yapılacak düzenleme ile çalışma saatleri aşağı çekilecek, iş ve özel yaşam dengesi sağlanacak. Böylelikle daha verimli bir çalışma hayatı planlanırken, yeni düzenleme çalışan odaklı olacak.

OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEK

Meclis Araştırma Hizmetleri Başkanlığı da çalışma süresinin kısaltılmasının hem halk sağlığını hem de aile ilişkilerini çok daha olumlu yönde etkileyeceğini ortaya koydu.

AVRUPA'DA 4 GÜN ÇALIŞMA DENENİYOR

Batı Avrupa ülkeleri ile Japonya haftada 4 gün çalışmayı denemeye başlarken, İngiltere ise günde 5 saat çalışma denemesi yapıyor. Türkiye'de benzer formüllerin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

UZAKTAN, KISMİ VE GEÇİCİ SÜRELİ MODEL DE GÜNDEMDE

Çalışma saatlerinin aşağı çekilmesinin yanı sıra uzaktan, kısmi ve geçici süreli çalışma modeli üzerinde de durulduğu öğrenildi.

AKILLARDA TEK SORU: PARA MI ZAMAN MI?

Bakanlığın çalışma saatleriyle ilgili düzenleme için düğmeye basması milyonlarca çalışanda heyecan yaratsa da bazı endişeler de akıllara geldi. Vatandaşlar, çalışma saatlerinin kısalması halinde maaşların da düşmesinden endişe ediyor. Birçok çalışan Para mı? Zaman mı? ikilemi arasında kalırken, bu konuyla ilgili ise henüz bir detay açıklanmadı.

HAFTALIK 50 SAAT ÜZERİ ÇALIŞMADA BİRİNCİYİZ

Öte yandan Türkiye haftalık 50 saat üzeri çalışanların toplam çalışanlara oranı bakımından OECD üyesi ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Her 3 işçiden yaklaşık 1'i haftada 50 saatten fazla çalışıyor. Ana işteki haftalık ortalama çalışma süresi bakımından ise Kolombiya'dan sonra ikinci sırada bulunuyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.