Hava Durumu

Herkes merak ediyordu! Asgari ücretteki 2 TL'nin sırrı çözüldü!

Asgari ücret dün akşam 17 Bin 2 TL olarak açıklanmıştı. Asgari ücrette dikkat çeken 2 TL ayrıntısı sosyal medyada konuşulmaya devam ederken sırrı çözüldü. Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç 2 TL gizemini "asgari ücret esasında aylık olarak değil, günlük olarak belirleniyor" diyerek örneklerle açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2023 17:23
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2023 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Herkes merak ediyordu! Asgari ücretteki 2 TL'nin sırrı çözüldü!

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2024 yeni yılı asgari ücretindeki "2 TL" sosyal medyada gündem olmuştu. Peki asgari ücret neden 17.000 TL değil de 17.002 TL olarak açıklandı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın yüzde 49'luk artış yapılan asgari ücreti 17 Bin 2 TL olarak açıklamasıyla sondaki "2 TL" ayrıntısı dikkat çekerek, sosyal medya platformunda TrendTopic listesine girdi.

NEDEN 2 TL?

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç asgari ücretteki 2 TL ayrıntısını şöyle açıkladı

"Asgari ücretin küsuratlı belirlenmesinin mantıklı bir sebebi bulunuyor. Hem ücret ödemeleri hem de ücretler üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan prim ödemeleri günlük asgari ücret üzerinden belirleniyor. Bu nedenle asgari ücret esasında aylık olarak değil, günlük olarak belirleniyor. Günlük tutar 30 ile çarpılarak brüt asgari ücret hesaplanıyor. Günlük asgari ücretin küsuratının kesin sayıyı vermesi için brüt ve net asgari ücret küsuratlı olabiliyor.

Örneğin, brüt asgari ücret 20.000 TL olsaydı, 1 günlük asgari ücret 666,6666 diye uzayan bir sayı olacaktı. Oysa 20.002,50 TL 30’a bölününce günlük asgari ücret 666,75 TL oluyor. Yevmiye ile çalışan işçilerin ücretleri, askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları, isteğe bağlı sigorta primleri gibi ödemeler günlük ücret üzerinden hesaplanıyor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.