Hava Durumu

Heyecanı şimdiden başladı! İşte asgari ücret için konuşulan rakamlar...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte merak edilen konular arasında yer alıyor. Asgari ücretin belirlenmesinde en önemli verilerden biri enflasyon olacak. İşte asgari ücretin tespitinde kullanılabilecek bazı formüller...

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2023 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2023 16:40
https://www.webursa.com
Heyecanı şimdiden başladı! İşte asgari ücret için konuşulan rakamlar...

Türkiye'de milyonlarca asgari ücretlinin gözü, kulağı asgari ücrete yapılacak olan zam oranın da. Asgari ücretin belirlenmesi için her yıl Aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komitesi, 2024 yılı boyunca uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere çalışmalarına başlayacak. 

İŞTE KONUŞULAN RAKAMLAR

Asgari ücretin belirlenmesinde en önemli verilerden biri enflasyon olacak. Ahaber'de yer alan habere göre geçmiş yıllardaki enflasyon verileri ve hedeflenen enflasyon oranları dikkate alınarak yeni asgari ücret belirlenecek. Asgari ücretin tespitinde kullanılabilecek bazı formüller şu şekilde:

FORMÜL 1 

Yıllık enflasyon, mevcut asgari ücrete eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 8,506 TL'den 14,036 TL'ye çıkabilir.

FORMÜL 2

Yıllık enflasyon, mevcut asgari ücrete eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 18,813 TL'ye çıkabilir.

FORMÜL 3

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan ara zama yıllık enflasyon eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 14,937 TL'ye çıkabilir.

FORMÜL 4

İkinci yarıdaki enflasyon oranında bir zammın ardından refah payı eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 15,707 TL'ye çıkabilir.

FORMÜL 5

Yeni asgari ücret, hedeflenen enflasyon oranı göz önünde bulundurularak belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 15,165 TL'ye çıkabilir.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde Komisyon başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.