Hava Durumu

İki katı artış! Deprem çantasının maliyeti bin liraya dayandı

On binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği deprem felaketinin ardından bir deprem çantasının maliyeti araştırılmaya başlandı. Buna göre, deprem anında hayat kurtarabilecek deprem çantasının maliyeti üç yıl önce 500 TL iken, şu anda ortalama 940 TL'ye oluşturulabildiği tespit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2023 17:50
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2023 17:50
https://www.webursa.com
İki katı artış! Deprem çantasının maliyeti bin liraya dayandı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen, 41 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki deprem Türkiye'yi yasa boğarken, deprem çantası hazırlama konusunda araştırmalar da arttı. Olası bir deprem durumunda kullanılacak deprem çantasının hazırlanmasının ortalama maliyetinin bir kişi için 940 TL olduğu tespit edildi. 2020 yılında bir deprem çantası ortalama 500 liraya hazırlanıyordu.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın (AFAD) resmi internet sitesinde yer alan bilgilerde; deprem çantasında bulunan gıdaların yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı, çabuk bozulmayan gıdalardan; konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu gibi ürünlerin bulundurulması gerektiği bildirildi. Ayrıca her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyunun çantaya dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

ÇANTADA BULUNMASI GEREKEN BELGELER

Bir deprem çantasında önemli belge fotokopileri, hijyen maddeleri ile bazı araç ve gereçlerin bulunması gerekiyor. Çantada kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet), tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu deprem poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı, diğer (evcil hayvan sağlık karnesi) bulunması gerekiyor.

MALZEMELERİN ORTALAMA FİYATLARI

Deprem çantasına giyecek olarak iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve iklime uygun giysilerin konulması önem arz ediyor. Çantada bulundurulması gereken malzemeler ve ortalama fiyatları şu şekilde sıralanıyor: İç çamaşırı 35 TL, çorap 25 TL, yağmurluk 60 TL ve iklime uygun giysiler.

Deprem çantasında yiyecek ve içeceklerin bozulmaması için konserve ve kuru meyvelerin çantada bulundurulması gerekiyor. Çantada bulunması gereken gıdalar; 3 adet konserve gıda 60 TL, kuru meyve 50 TL, su 5 TL ve meyve suyu 5 TL olarak tespit edildi.

Hijyen malzemesi; sabun 10 TL, diş fırçası ve macunu 30 TL, ıslak mendil 10 TL, tuvalet kağıdı 60 TL, ilk yardım çantası 100 TL, uyku tulumu 150 TL veya battaniye 60 TL, çakı 70 TL, düdük 10 TL, küçük makas 20 TL, kağıt 10 TL, kalem 5 TL, pilli radyo 100 TL, el feneri 40 TL ve yedek piller 25 TL.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.