Hava Durumu

Shrinkflasyon restoranlara girdi, fiyatlar yarı yarıya düştü!

Restoranlarda "eko" yani ekonomik ürün dönemi başladı. Artan fiyatlar nedeniyle müşteri kaybetmek istemeyen esnaf, gramajları düşürerek daha uygun fiyatlı ürünleri menülerine koydu.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2024 14:04
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2024 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Shrinkflasyon restoranlara girdi, fiyatlar yarı yarıya düştü!

Artan fiyatlarla müşteriler azalınca restoranlar da yeni bir yöntem uygulamaya koydu. Gramaj düşürüldü, porsiyonlarla birlikte fiyat da azaldı. Bu ürünler menüye de "eko" ön adıyla girdi. Bir restoranda patlıcan kebabının 1 porsiyonunda iki şiş kullanılırken, tek şiş kullanılmaya başlandı. Böylece fiyatlar yarı yarıya düştü.

GRAMAJ DÜŞÜRÜLÜYOR

Ekonomim'in haberine göre, ATO Kafe, Restoran ve Lokanta Komite Başkanı Abdurrahman Işıksever, restoranların beyti, ali nazik, Adana kebap, döner ve bu gibi ürünlerde gramajın düşürülerek fiyatın azaltıldığını söyledi.

Işıksever, restoranların eko beyti, eko iskender gibi isimler vererek ürünlerini pazarlamaya devam ettiğini ifade etti. Artan et fiyatlarına da değinen Işıksever, "Bizim ana temel ürünümüz et. Et artınca haliyle fiyat da artıyor. Ramazan menülerine de yansıyacak, diğer ürünlere de yansıyacak. Et fiyatlarının bir an önce kontrol altına alınması lazım." diye konuştu.

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında Türkiye'de enflasyona bağlı olarak shrinkflasyon (üründe gramaj düşürme) yaşandığını aktarmıştı.  Eğilmez aynı yazıda skimpflasyon (ürünün kalitesinin düşürülmesi) uyarısında da bulunarak, enflasyonun kalıcı şekilde düşürülmeden bu iki enflasyon türünün kalıcı olacağına dikkat çekmişti. 

NEDİR BU SHRİNKFLASYON

Shrinkflasyon, yüksek enflasyon döneminde ürün miktarında daralmaya veya azalmaya gitmeyi ifade ediyor.  Yani shrinkflasyon yapan markalar, tüketicilere daha az ürün sunarak aynı geliri elde etmeyi sürdürüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.