Hava Durumu

Tiryakiler bu habere çok üzülecek! Sigaraya bir zam daha geliyor!

Son olarak kasım ayında sigara fiyatlarına yapılan 5 TL'lik zam sonrasında fiyatlara yeniden zam geleceği söylentisi TEKEL büfelerini harekete geçirdi. İki adet üzeri sigara satışına sınırlama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2023 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2023 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Tiryakiler bu habere çok üzülecek! Sigaraya bir zam daha geliyor!

 

Sigaraya yeni zam yolda. Fiyatlar son olarak 2 Kasım itibarıyla güncellenmiş ve 5 TL zam gelmişti.

Gelen son zamla birlikte birçok markadaki en ucuz sigara fiyatı 50-51 TL'ye çıkarken en pahalı sigara fiyatı ise 55 TL ile 57 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Ekim ayının başında da tüm sigara gruplarına 5 TL'lik zam gelmişti.

YENİ ZAM GELİYOR

Tütün ve tütün ürünlerinden alınan ÖTV düşürülüp maktu ÖTV arttırılması sigara fiyatlarına yansıyacak. Karar, pahalı sigaraların yüksek zammına engel olurken ucuz sigaraların fiyatları ise artacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla sigara ve tütün ürünleri üzerindeki nispi ÖTV yüzde 63’ten yüzde 57’ye çekilirken, aradaki fark maktu ÖTV’ye yüklendi. Yeni sistem ucuz sigara fiyatlarını yukarı çekerken, pahalı sigara fiyatlarına yüksek oranlarda zam yapılma riskini azalttı.

50 TL'NİN ALTINDA SİGARA OLMAYACAK

Kararla nispi vergi düşürülürken paket başına maktu vergi 1.1043 TL’den 4.8058’e, paket başına asgari maktu tutarı da 22.228’den 28.498’e yükseltildi. Bu değişiklik ile 1 paket sigaradaki vergi eşik fiyatı 35.28 liradan 50 liraya çıktı.

Böylece 50 liranın altında sigaranın piyasaya sürülme ihtimali de düşürüldü. Nispi ÖTV’deki 6 puanlık indirim ise firmaların her 1 liralık maliyet artışını sigara fiyatlarına yansıtabilmek için yapmaları gereken zam tutarını 7.5 liradan 5.2 liraya indirdi. Maktu ÖTV nedeniyle, sigarada ortalamada 3.5 lira gibi bir zammın olabileceği belirtildi. Ancak firmalar hangi sigara grubunda hangi tutarlarda zam yapacağına, rekabet, kaçak riski ve maliyet unsurlarına göre kendileri karar verecek.

NE KADAR ZAM GELECEK?

Düzenleme öncesi firmalarla görüşen Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin bu değişikliğe enflasyonla mücadele gereği gittikleri mesajını verdikleri, mesaj doğrultusunda firmaların zam oranlarını minimumda tutmaya çalışacakları ifade ediliyor. Yeni yılda sigara fiyatlarına 2-5 TL arasında zamların gelmesi bekleniyor.

SİGARA SATIŞINA SINIR

Öte yandan sigaraya zam gelecek söylentileri sonrasında İstanbul'da bir çok tekel büfesi satışları sınırlandırdı. Bir çok büfede sigara raflarının boş olduğu gözlenirken sigara alımına da sınırlama getirildi. İki adetten fazla sigara alımına bazı büfelerde ve marketlerde izin verilmiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.