Hava Durumu

Tiryakileri çok üzecek haber... En ucuzu bile cep yakacak!

Yasa gereği sigara ve alkolde ÖTV tutarı her 6 ayda bir Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında artış yapılıyor. Temmuz ayından bu aya kadar artış oranı yüzde 14, bu ay da gelen artışla beraber en az 16 artış bekleniyor. Şu anda en ucuz sigara 45 liraya satılırken, maliyetler de eklenince paket fiyatının 60-65 lirayı aşması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 17:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 18:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Tiryakileri çok üzecek haber... En ucuzu bile cep yakacak!

Sigara tiryakilerine kötü haber geldi. Yasa gereği sigara ve alkolde ÖTV tutarı her 6 ayda bir ÜFE oranında artıyor. Temmuz ayından beri ÜFE artışı yüzde 14'ü buldu, bu ayki artışla birlikte bu artış oranı yüzde 16'yı geçecek. Buna göre en ucuz sigara paket fiyatının da 52 lirayı bulması bekleniyor.

TEMMUZDA 5 LİRA ZAM GELMİŞTİ

Habertürk'te yer alan habere göre Sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her altı ayda bir Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) kadar artırılıyor. Temmuzdan bu yana yüzde 14 artan ÜFE'nin yılın son altı ayını en az yüzde 16 artışla tamamlaması bekleniyor. KDV oranının yüzde 2 artırılarak yüzde 20 yapılmasının ardından 5 lira zamlanan sigaralar yılbaşından itibaren gelecek otomatik artışla birlikte en az 52 liraya satılmak zorunda.

SİGARADA 3 AYRI VERGİ VAR

Sigaradan 3 ayrı vergi var. Öncelikle bir sigara başına şu anda 1,1114 lira (Paket başına 22,22 lira) olan asgari maktu vergi var. Bir de paket başına 1,1043 lira alınan maktu vergi var. Ayrıca yüzde 63'lik de nispi vergi tutarı bulunuyor.

ÜFE'nin aralık ayı ile birlikte son 6 ay toplamının en az yüzde 16'yı bulması bekleniyor. Böylece paket başına asgari maktu 25,78 liraya maktu vergi ise 1,28 liraya yükselecek. Yani bir paket sigaradan alınan ÖTV en az 27 lira 6 kuruş olacak. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var bu rakamın satış fiyatının yüzde 63'ünden daha az olmaması gerekiyor. Böylece sigaradan alınacak ÖTV 42,96 lira olacak. Bir de yüzde 20'ye yükselen KDV dikkate alınmalı. Bu durumda ise 1 paket sigaranın en az 51,5 liraya satılması gerekiyor.

TOPLAM VERGİ ORANI YÜZDE 82.5!

Piyasada şu anda en ucuz sigara 45 liraya satılıyor. Tabi sigara maliyetlerini bu hesaba eklediğimizde fiyatın 60-65 lirayı aşması normal gibi duruyor. Bu artış ise özellikle düşük gelir grubunu kaçak alkol ve sigara tüketmeye itiyor.

Sigarada vergi oranının yüzde 82.5 olmasının yanı sıra vergi sistemi nedeniyle üreticiler 1 liralık bir maliyet artışını 7.5 liralık fiyat artışı ile telafi etmek zorunda. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.