Hava Durumu

Ünlü kargo şirketi iflasın eşiğinde! 'Kımıldayamaz hale geldik'

Yurt içi kargo taşımacılığında önemli bir yere sahip olan GKN Kargo, mali krizi aşmak için konkordato talebinde bulundu. Şirketin borcu 508 milyon TL seviyesinde.

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2024 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 08.01.2024 12:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Ünlü kargo şirketi iflasın eşiğinde! 'Kımıldayamaz hale geldik'

GKN Kargo'nun yönetim kurulu başkanı Gökhan Ayyürek tarafından İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, şirketin olası hacizlere karşı korunması talep edildi.

Başvuruya göre şirketin toplam borcu 508 milyon TL seviyesinde. Şirketin yaşadığı mali sıkıntının temelinde, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin yanı sıra, geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan bir sponsorluk anlaşması yer alıyor.

'ŞİRKET KIMILDAYAMAZ HALE GELDİ'

GKN Kargo, 2023-24 futbol sezonunda Galatasaray'ın sponsoru olmuştu. Şirket anlaşma gereği kulübe 42 milyon TL ödeyecek. Dava dilekçesinde, söz konusu anlaşmanın, şirketin mali yapısını bozduğunu belirterek "Şirketimiz kımıldayamaz hale geldi" denildi.

Halktv.com.tr'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, mahkeme, yapılan başvuru sonrası 3 aylık geçici mühlet verdi ve konkordato kamiseri (konkordato sürecini yöneten ve takip eden bir uzman) ataması yaptı.

KONKORDATO NEDİR?

Konkordato, bir şirketin borçlarını ödemede yaşadığı güçlüklerin giderilmesi için mahkemenin izniyle alacaklılarla yapılan anlaşmadır. Konkordato kapsamında, şirketin borçlarının bir kısmından feregat edilmesi, ödemelerinin ertelenmesi veya yeniden yapılandırılması gibi düzenlemeler yapılabilir.

GKN Kargo'nun konkordato talebinin kabul edilmesi halinde, şirket alacaklılarla masaya oturacak ve bir anlaşmaya varmaya çalışacak.

Anlaşma sağlanırsa, şirket mali krizi atlatabilecek ve faaliyetlerine devam edebilecek. Ancak anlaşma sağlanamazsa şirket tasfiye edilecek ve alacaklılar alacaklarının bir kısmını veya tamamını alamayabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.