Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! 10 ilimizi vuran depremde çok ağır bilanço...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremin en büyük hasara yol açtığı Hatay'a geldi. Can kaybının 9 bin 57'ye yükseldiğini açıklayan Erdoğan, 52 bin 979 yaralı olduğunu bildirdi. Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2023 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2023 18:41
https://www.webursa.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! 10 ilimizi vuran depremde çok ağır bilanço...

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde bilanço ağırlaşıyor. Deprem 10 ilde büyük hasara yol açarken, arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

ERDOĞAN, KAHRAMANMARAŞ'IN ARDINDAN HATAY'A GEÇTİ

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ın ardından Hatay'a geçti. Kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son durumu aktardı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 9 bin 57'ye yükseldiğini belirtti. Erdoğan, yaralı sayısının ise 52 bin 979 olduğunu söyledi. Erdoğan, Hatay'da ise 3 bin 356 vatandaşımızın yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Dünyada eşine rastlanmayacak iki büyük depreme ardı ardına ne yazık ki 10 ilimizde maruz kaldık. Hatay bu felaketten en çok etkilenen, en fazla yıkıma ve can kaybına uğrayan şehirlerimizin başında geliyor. Az önce depremin merkezi Kahramanmaraş'ı ziyaret ettim. Oradaki durumun vahametini yakından gördüm. Şimdi de Hatay'da şahit olduğumuz tablo oralardan pek de faklı değil.

"ŞÜPHESİZ İŞİMİZ KOLAY DEĞİL"

Ülke genelinde AFAD'ımızın koordinasyonunda bu işlerin takibi devam etti, devam edecek. Şüphesiz işimiz kolay değil. 13,5 milyon insanımızın yaşadığı 500 kilometre çapında alanda etkili olan depremin büyüklüğü ve yaygınlığına bir de hava şartlarının zorluğu eklendi.

"EKSİKLİKLER VAR, ŞARTLAR ORTADA"

Eksiklikler var, şartlar ortada. Böylesine bir depreme hazırlıklı olabilmek mümkün değildir. İnşallah afetin yol açtığı yıkıntıları kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı sahipsiz de bırakmayacağız.

"BU DÖNEM DAYANIŞMA DÖNEMİDİR"

Bu dönem bir birlik, beraberlik, dayanışma dönemidir. Böyle bir dönemde hala basit, siyasi çıkar uğruna, çirkefçe hala burada olumsuz kampanyalar yürütmeyi ben şu anda hazmedemiyorum, bunun yanında üzerinde bulunan makamın sorumluluğu olmamış olsa bugün böyle konuşmam, çok daha farklı konuşurum.

"7 VALİ, 12 KAYMAKAM BURADA GÖREVLİ"

9 bin 179 personel sağlık çalışanı burada akredite. 7 valimiz 12 kaymakamımız burada görevli. Burada 2 bin 749 yıkık bina sayımız var. 170 ekip ve 5 bini aşkın arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. 18 ülke buradalar. Arama kurtarma çalışmalarına katılıyorlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.