Hava Durumu

3 ilin sınırları değişiyor!

Türkiye'de 3 ilin sınırlarının değişeceği öğrenildi. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde köylerin ve meraların idari sınırlarının netleştirilmesi amacıyla bir çalışma başlatıldığı ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
3 ilin sınırları değişiyor!

Türkiye'nin mülki idari sınırlarının netleştirilmesi ve dijital veri tabanının oluşturulması amacıyla 2018'de başlatılan Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi'nin (MİDAS) ilk aşaması tamamlandı. 

Trakya Bölgesi'nden başlayan çalışma çerçevesinde EdirneKırklareli ve Tekirdağ'daki tüm kaymakamlık ve valiliklerin arşivleri incelendi. İdari sınırlara ilişkin evrakların tamamı tek tek taramadan geçirildi. Köylerin ve meraların idari sınırları netleştirildi.

YENİ KOORDİNATLAR BELİRLENİYOR

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'daki tüm kaymakamlık ve valiliklerin arşivleri incelendi. İdari sınırlara ilişkin evrakların tamamı tek tek taramadan geçirildi. Ardından sahaya çıkan ekipler, eldeki dökümanlar ile arazideki durumu karşılaştırdı. Böylece, köylerin ve meraların idari sınırları netleştirildi. sınırların netleştirilmesinin ardından, yeni koordinatlar elektronik ortama taşınıyor ve tescil ediliyor.

Sabah'ta yer alan habere göre, projede yer alan bir yetkili, "Valilikler ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, yıllardır çeşitli kurum ve kuruluşların ellerinde farklı sınır dökümanları vardı. Bu projeyle birlikte, tek ve gerçek sınırlar çiziliyor. Sınırlarının belirlenmesi için çalışılan alanlar, tapulu alanlar değil. Bu çalışma ile hangi köy, hangi mera, gölet nereden başlıyor, nerede bitiyorsa bunu ortaya koyuyoruz. Böylece, herhangi bir yerde yatırım yapılacakken, oradan hangi muhtarın veya belediyenin sorumlu olduğu belirlenecek" dedi.

Arazi şartlarının kolay olması dolayısıyla çalışmanın Trakya'dan başladığı ifade edildi. Bu arada, tüm bölgelerden İçişleri Bakanlığına, idari sınırların netleştirilmesi için aynı çalışmanın yapılmasına yönelik talep geldiği öğrenildi.

Projenin Trakya ayağının teslim edilmesinin ardından, İçişleri Bakanlığının yeni tarama ve saha karşılaştırması yapılacak bölgeye karar vereceği belirtildi. MİDAS'ın tüm Türkiye'ye yayılacağı ifade edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.