Hava Durumu

Bakan Koca'dan 'salgın' açıklaması! 'Süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan solunum yolu enfeksiyonu salgınına ilişkin açıklama yaptı. 'Süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz' diyen Koca, risk grubundaki kişilerin grip aşısı olması gerektiğini ifade ederek salgından korunmak için yapılması gerekenleri başlıklarla anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 18:08
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 18:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Bakan Koca'dan 'salgın' açıklaması! 'Süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, artan solunum yolu enfeksiyonu salgınıyla ilgili kişisel X hesabından yaptığı paylaşım dikkat çekti. 'Grip aşısı olun' önerisinde bulunan Koca, solunum yolu enfeksiyonlarında kış aylarından kaynaklı artış olduğunu söyleyerek, "Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız ortalama %65. Yani servis yataklarında bir sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık %72. Yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık %83. En fazla artışın olduğu il İstanbul. Süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın paylaşımı şöyle:

"SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI sebebiyle merak edilen konular var. Belli başlı noktaları dikkatinize sunmak istiyorum.

ŞU AN HANGİ VİRÜSLER ETKİN?

İçinde bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için, endişe edilecek bir durum yok.

Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’e yakın artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık grip yani influenza, sonra RSV ve Covid görülmektedir.

BU DÖNEMDE NE YAPILMALI?

Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikâyetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikâyetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikâyetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var: Kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple, gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder.

KORUNMAK İÇİN NE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Risk grubundaysak grip aşısı yaptırmalıyız. Enfeksiyon taşıyan veya belirtisi olan bir kişi ile aynı ortamdaysak kendimizi riskten korumalıyız. Bizde enfeksiyon varsa başkalarıyla aynı ortamdayken maske takmalıyız. Bunlar dışında, birçok faktör daha var: Hijyen, bol sıvı tüketmek, beslenmeye dikkat etmek gibi.

HASTANELERDE YER SIKINTISI VAR MI?

Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız ortalama %65. Yani servis yataklarında bir sorunumuz yok.

Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık %72. Yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık %83. En fazla artışın olduğu il İstanbul. İstanbul’daki artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.

Sonuç olarak: Covid günlerinden kalma tecrübemizin birazını kullanmak bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayabilir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.