Hava Durumu

Bursa'nın komşu ilinde görülen esrarengiz ışığın sırrı çözüldü!

Düzce'de meydana gelen deprem anında Bilecik'in Okluca Köyü'nde esrarengiz bir ışık görüntüsü kaydedilmişti. Merak uyandıran olayla ilgili Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, aynı olayın 1999 İzmit depreminde de yaşandığını ve tamamen faylanmayla alakalı olduğunu söyledi. Pınar, "Görünen o ışıklar fayın hareketiyle biriken enerjinin yüzde 90'lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2022 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 24.11.2022 16:59
https://www.webursa.com
Bursa'nın komşu ilinde görülen esrarengiz ışığın sırrı çözüldü!

Düzce'de çarşamba saat 04: 08'de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce'de meydana gelen depremde Bilecik'in Okluca Köyü'nde esrarengiz bir ışık görüntüsü kaydedilmişti Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar ışığı yorumladı.

AYNI OLAY İZMİT DEPREMİNDE DE YAŞANMIŞ

Aynı olayın 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de yaşandığını belirten Prof. Dr. Pınar, "Bu sismik enerjinin açığa çıkması genelde fayın hareketiyle meydana gelir. Fay hareketi ile çok yüksek ısı açığa çıkar. Aynı şekilde dün sabahki depremle birlikte bölgede bir ışık görüldü. Bunun kaynağı tamamen faylanmayla alakalı.

"BU ASLINDA ÖNEMLİ BİR OLAY"

Şunu da belirtmekte fayda var. Bir fay üzerinde biriken sismik enerjinin yüzde 90'ı tamamen ısıyla çıkar. O hareketle birlikte büyük ısı oluşmaktadır. Sadece geri kalan yüzde 10 sismik enerjiyle açığa çıkar. Bu aslında çok önemli bir olay. Çünkü eğer biriken enerjinin tamamı sismik dalgalara dönüşmüş olsaydı, bizim bugün gördüğümüz şiddetin 10 katı şiddetli dalgalar görebilirdik. Dolayısıyla bu fayın hareketiyle biriken enerjinin yüzde 90'ı ısıyla ortaya çıkması çok faydalı bir olay. Sadece yüzde 10 kısmı deprem dalgası olarak yayılmaktadır. Işık olarak gördüğümüz kısım yüzde 90'lık kısım.

"FAYIN HAREKETİ ÇOK BÜYÜK BİR ISI AÇIĞA ÇIKAR"

Çünkü fayın hareketi ile iki bloğun birbirine sürtmesiyle birlikte çok büyük ısı açığa çıkar. Görülen o ışıklar yüzde 90'lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır. Benzer olay sadece dün akşamki depremde olmadı aynı olay 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de görülmüş vatandaşlar tarafından bildirilmişti" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.