Hava Durumu

Rekabet Kurulu'ndan Facebook, Instagram ve Whatsapp'a rekor ceza!

Rekabet Kurulu, veri paylaşma zorunluluğu soruşturması kapsamında Meta platformunda yer alan Facebook, Whatsapp ve Instagram'a 346,7 milyon lira idari para cezası verdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2022 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2022 10:31
https://www.webursa.com
Rekabet Kurulu'ndan Facebook, Instagram ve Whatsapp'a rekor ceza!

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Meta'ya para cezası kesildi. Meta Platforms, Inc. (eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (eski unvanı Facebook Ireland Limited) ve WhatsApp LLC'ye 346 milyar 717 bin 193,40 TL idari para cezası verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklama şu şekilde;

*Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.