Hava Durumu

Restoran, kafe ve pastanelerle yeni dönem! Zorunlu olacak! Tarih verildi...

Ticaret Bakanlığı'ndan fiyat listesi düzenlemesi geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre; lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek içecek hizmeti veren iş yerlerinin fiyat listelerini giriş kapısı ve masalara koyması zorunlu olacak. Uygulama 1 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olacak.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2023 10:01
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2023 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Restoran, kafe ve pastanelerle yeni dönem! Zorunlu olacak! Tarih verildi...

"Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre; işletmeler hizmetin özelliği ve tüketiciye sunuluş biçimine göre fiyat listesini iş yerine asmakla yükümlü olacak.

1 OCAK'TA BAŞLIYOR

Lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek içecek hizmeti veren iş yerleri fiyat listelerini kapı girişlerine ve masa üstüne koyacak. Uygulama 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak.

Yeni yönetmelikte "Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu iş yerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde ise iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur" ifadeleri yer aldı.

KARARA DESTEK ÇIĞ GİBİ

Alınan kararın ardından çok sayıda vatandaş uygulamayı destekledi. Bir vatandaş, "İsabet olur. Fiyatı görerek mekana girmek birçok olası ihtilafın önüne geçer" dedi. Bir başka vatandaş ise, "Mükemmel bir uygulama çok şükür inanın fiyatlar % 30-50 arası düşüş olacak çünkü kazık fiyatları yazmaya utanacaklar bu yüzden makul fiyatlar yazılacak teşekkürler kimin aklına geldiyese" ifadelerini kullandı...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.