Hava Durumu

Simit satışında yeni dönem: 4'e ayrılacak

Sokakların en çok tüketilen yiyeceği olan simitlere yeni kurallar geliyor. Taslak halindeki standarta göre simit; sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olarak dörde ayrılacak. Simitler rutubet, tuz, asitlik, aflatoksin, maya ve küf deneylerine tabi tutulacak ve temiz ambalajlarda müşteriye satılacak.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 13:05
https://www.webursa.com
Simit satışında yeni dönem: 4'e ayrılacak

Sokakların en çok tüketilen yiyeceklerinden olan simide Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından birçok ural geliyor. Taslak halindeki standarta göre simit; sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olarak dörde ayrılacak. Kurallar ise tasarı halinde meslek örgütlerine yollandı.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre; Çeşni olarak simit hamuru üzerine susam tohumu, çöreotu, ay çekirdeği, chia tohumu, tahıl miksi gibi malzemelerin bir veya birkaçının karışımının konulabileceği belirtilen taslakta, simidin iç malzemeleri olarak da peynir, zeytin, sucuk, sosis, salam, çikolata vb. malzemeler sıralandı.

RUTUBET, TUZ, ASİTLİK, AFLATOKSİN, MAYA VE KÜF DENEYLERİNE TABİ TUTULACAK

Taslağa göre simit, kendine has tat ve kokuda olacak; acılaşmış, ekşimiş, kokuşmuş olmayacak, küf kokusu ve tadı hissedilmeyecek. İyi pişmiş ve kabarmış olması gereken simit; parçalanmış, ezilmiş ve küflenmiş şekilde satılmayacak, kabuk iç kısımdan ayrılmamış olacak. Simit kesiti pişkin olacak; yanık, hamur, yapışkan, içinde hamur haline gelmemiş un topakları, iplikleşme, büyük yarık ve boşluklar bulunmayacak. Simitteki gözenekler homojen dağılacak. Dolgulu simitlerde iç malzeme, hamurun dışına taşmayacak. Simitler rutubet, tuz, asitlik, aflatoksin, maya ve küf deneylerine tabi tutulacak.

TEMİZ AMBALAJLAR İÇERİSİNDE MÜŞTERİYE SUNULACAK

Simidin satışında da bir dizi kurala uyulacak. Buna göre, simitler kapalı temiz camekanlar içinde muhafaza edilmek şartı ile fırınlarda ve bayilerde satılacak. Kullanılmamış, temiz ambalajlar içerisinde müşteriye sunulacak. Son tüketiciye ambalajsız olarak satılan simitler için ise bazı bilgiler, satın alan kişinin görebileceği yerlerde bulundurulacak. Bunlar; firmanın ticari unvanı veya kısa adı, adresi ve tescilli markası, mamulün adı, net kütlesi, iç malzeme çeşidi (peynirli, zeytinli, vb.), parti, seri veya kod numaralarından en az birisi, firmaca tavsiye edilen tüketim tarihi şeklinde olacak. Bu bilgiler gerektiğinde, Türkçe'nin yanı sıra yabancı dillerde de yazılabilecek.

Simitler fırınlarda, depolarda ve nakliye sırasında yabancı kokulu, nemli ve diğer özelliklerine zarar verecek maddelerle bir arada bulundurulmayacak. Ambalajsız olarak satılan simitler, tamamen kapalı, unlu mamullerin taşınması dışında herhangi bir taşıma işleminde kullanılmayan taşıma araçlarına, bulaşma riskini engelleyecek biçimde yerleştirilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.