Hava Durumu

Yurt dışından alınan ve kaydedilmeyen cihazlarla ilgili flaş gelişme!

Yurt dışı telefon kullananlar için müjdeli haber AK Parti’den geldi. Buna göre 4 ay olan yurt dışı telefon kullanma süresi 6 aya uzatıldı. E-devlet üzerinden “Geçici haberleşme” için başvuru yaparak süre uzatılabiliyor. Ancak bu iki defaya mahsus olmak üzere 30 gün uzatılacak. Yabancı plakalı araçların yurtta kalış süreleri ise bir defaya mahsus olmak üzere 4 yıla uzatılacak.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2023 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2023 16:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Yurt dışından alınan ve kaydedilmeyen cihazlarla ilgili flaş gelişme!

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri öncesinde AK Parti’nin vaatlerinden biri, yurt dışından getirilen mobil cihazların IMEI kayıt sürelerinin yurt dışında yaşayan vatandaşlar için 120 günden 180 güne çıkarılmasıydı.

Konuya ilişkin açıklama AK Parti’den geldi. Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya resmi Twitter (X) hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “Bir müjdemiz de yurt dışından getirilen cep telefonlarıyla ilgili. Yapılacak yeni düzenleme ile yurt dışı cep telefonlarına e-devlet üzerinden “Geçici haberleşme” için başvuru yapılması durumunda mobil cihazlarını kullanım süresi 2 defaya mahus olarak 30’ar gün uzatılabilecek” ifadelerini kullandı.

1 YILA KADAR UZATMAK MÜMKÜN

Normalde bu süre 4 ay boyunca geçerliydi. Artık 6 ay boyunca telefon ülkemize girip hat takıldığında 6 ay boyunca kullanılabilecek. Bu normal SIM ve e-SIM için geçerli olacak. Yani çift hatlı bir telefon alındığında 6 ay boyunca normal SIM ve 6 ay boyunca daha e-SIM ile telefonu 1 yıl kullanmanın önü açıldı.
Yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalış süreleri

YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN TÜRKİYE’DE KALIŞ SÜRELERİ 4 YILA ÇIKARILDI

Yurt dışındaki gurbetçi emeklilerin merakla beklediği yabancı plakalı araçların yurtta kalış süreleri ile ilgili düzenlemeye de gidildi.

Mevcut düzenlemeye göre yurt dışındaki emekliler yabancı plakalı araçlarını Türkiye'de maksimum 2 yıl (730 gün) bırakabiliyordu. Düzenlemenin ayrıntıları aktaran Zafer Sırakaya paylaşımında şunları belirtti:

“Yurt dışı Türk toplumuna verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. Yeni yılın ilk müjdesi yurt dışı emeklilerimiz için yurt dışından emekli olup uzun süre Türkiye’de kalan vatandaşlarımızın geçici olarak ülkeye getirdikleri taşıtlar için 730 güne kadar süre ve bu sürenin tamamı kullanıldıktan sonra yurt dışından emekli olan vatandaşlarımızın taşıtı ile yeniden yurt dışına çıkış yapmasına gerek olmaksızın. Bir defaya mahsus olmak üzere 730 güne kadar ek süre verilmesine yönelik düzenlememiz 2024’de yürürlüğe giriyor. Hayırlı uğurlu olsun.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.