Hava Durumu

Aman dikkat! Masum gibi görünseler de bu tezgah kansere davetiye çıkarıyor!

Açıkta satılan kuruyemiş ve baharat, gerekli koşullar sağlanmadan muhafaza edildiğinde adeta tehlike saçıyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 14:33
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 14:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Aman dikkat! Masum gibi görünseler de bu tezgah kansere davetiye çıkarıyor!

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, açıkta satılan bakliyat, kuruyemiş ve baharatlara yönelen tüketicileri uyardı: "Tavsiye edilen tüketim tarihini bilemediğiniz bu ürün gruplarındaki başta aflatoksin olmak üzere küf toksinleri riski; karaciğer kanserinin en büyük tetikleyicilerinden. Hijyenik koşullarda saklanan, havayla temas etmeyen ve dışarıdan gelen bulaşmalara kapalı ambalajlı kuruyemiş, baharat ve bakliyatlara yönelin"

CNN'in haberine göre, Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner halk arasında 'açıkta satılan' bu ürünlerin daha sağlıklı ve 'organik' olduğuna dair yanlış bir algının oluştuğuna dikkat çekip sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir gıdanın kimin tarafından üretildiğinin ve resmi kontrollerden geçtiğinin bilinmesi lazım. Hangi tarihte üretildiği, tavsiye edilen tüketim tarihi, içinde ne bulunduğu, üreticinin bakanlığa kayıtlı olup olmadığını, yani bir ürünün etiketini okumayı bilmemiz gerekiyor.

Eğer bir gıdayı etiketsiz ve ambalajsız halde satın alıyorsanız muhtemelen resmi kontrollerden geçmemiş, izinsiz ve menşei bilinmeyen ve sağlık riski bulunan bir gıdayı alıyorsunuz ve tüketici olarak hijyen, gıda güvenliği anlamında ciddi bir hata yapıyorsunuz.”

Tüketicilerin açıkta satılan kuruyemişler sıcak servis edildiğinde o ürünün 'taze' olarak benimsediğini vurgulayan Samim Saner, gerçek anlamda tazelik ve hijyen için en güvenli yolun ambalajlı, kimin tarafından üretildiği ve tavsiye edilen tüketim tarihi belli ürünleri tercih etmek olacağını vurguladı.

Saner "Uzmanlar en zararlı küf toksininin Dünya Sağlık Örgütü'nce bir numaralı kanserojen madde olarak nitelendirilen aflatoksin maddesi olduğunu bildiriyorlar.

Aflatoksin maddesi uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen; açıkta satılan kuruyemiş, baharat ve kuru meyvelerin üzerindeki gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan zehirli bir kimyasal maddedir. Herkesin mutlaka ambalajlı ürünlere yönelmesi gerekiyor!" uyarısında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.