Hava Durumu

Grip hastalığının bu özellikleri ilk kez ortaya çıktı! Etkisi aylarca sürüyor, tedavisi de yok!

Koronavirüs salgını sonrası tıp dünyasının hastalıklara bakış açısı da büsbütün değişti. Covid-19 kalıcı ve güçsüzleştirici etkilere sahip olmasıyla biliniyor. Ancak ortaya çıkan yeni bulgular göre bu tür başka hastalıkların da bulunduğu pekişti. Bunların başında ise grip geliyor... Gripten sonra aylarca süren öksürükler yaşıyorsanız dikkat!

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 12:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Grip hastalığının bu özellikleri ilk kez ortaya çıktı! Etkisi aylarca sürüyor, tedavisi de yok!

Soğuk havaların bastırmasıyla grip vakaları da patladı. Bu sırada ortaya çıkan bir bilimsel araştırmada paylaşılan bulgular grip virüsünün uzun süreli etkileriyle ilgili tezleri güçlendirdi. Grip de Covid-19 gibi akciğerlerde aylarca sürebilen etkiler bırakabiliyor.

BELİRTİLERİ AYLARCA SÜRÜYOR! GRİBİN BU ETKİSİ İLK KEZ ORTAYA ÇIKTI...

COVİD-19 KADAR RİSKLİ!

The Lancet Infectious Diseases dergisinde yayınlanan bir araştırma, grip virüsünün de sağlık üzerinde uzun süreli olumsuz etkiler gösterebildiğini ortaya koydu.

HASTANEYE YATIŞLAR, CAN KAYIPLARI ARTIYOR

Yapılan son çalışmalara göre; hem Covid-19 hem de grip enfeksiyonlarından sonraki 18 ay içinde ölüm, hastaneye yeniden yatış ve kalp, böbrekler, beyin ve sindirim sistemi dahil olmak üzere bir dizi organı ilgilendiren sağlık sorunları riski artıyor.

AKCİĞER SORUNLARI AYLARCA DEVAM EDİYOR

Ayrıca Covid-19 hastalarının aynı anda birçok organ sisteminde uzun süreli sorunlar yaşama olasılığı daha yüksek oluyor. Grip hastalarında da görülen bu durum özellikle akciğerlerle ilgili kalıcı semptomlara sahip olma olasılıklarını daha yüksek kılıyor.

Gribi atlattıktan sonra bile kişilerde aylarca sürebilen öksürüklere, şiddetli nefes darlığına çeşitli akciğer sorunları görülebiliyor.

Uzmanlara göre grip, aylarca sürebilen viral sonrası öksürük gibi birçok pulmoner semptoma yol açabiliyor. Buna karşılık Covid-19 yorgunluk, kas güçsüzlüğü ve beyin sisi gibi pek çok akciğer dışı semptoma neden oluyor.

TEDAVİSİ GELİŞTİRİLEMEDİ

Ekim ayında yayınlanan bir başka çalışma ise, semptomların soğuk algınlığı virüsleri ve grip de dahil olmak üzere çeşitli solunum yolu virüslerinden sonra da devam edebileceğini gösteriyor.

Virüsün bıraktığı sendromlar için henüz bir tedavi bulunmuyor. Virüslerin ciddi sağlık sorunlarını nasıl tetiklediği ve neden devam ettikleri tıp uzmanları için de şimdilik bir muamma.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.