Hava Durumu

Sezaryen sonrası normal doğumun 6 altın kuralı bakın nelermiş!

Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Koray Duman sezaryen sonrası normal doğumun hangi hastalara uygulanabileceğinden ve normal doğumun faydalarından söz etti.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 15:51
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2023 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Sezaryen sonrası normal doğumun 6 altın kuralı bakın nelermiş!

Ülkemizde sezaryen doğum sayısı her yıl giderek artıyor ve dolayısıyla bir sonraki doğumun da sezaryen olma ihtimali yükseliyor. Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Koray Duman, sezaryen sonrası normal doğum ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

“DÜNYADA SEZARYEN SAYISI DÜŞÜRÜLMEYE ÇALIŞILIYOR”

“Tüm dünyada sezaryen sayısı artarken bu oranın düşürülmesi için sağlık bakanlıklarının yaptığı çalışmalar bulunmaktadır. Sezaryen doğum oranının yükselmesindeki en büyük sebep ilk doğumunu sezaryen yapan annenin ikinci doğumu da sezaryen yapmasıdır.” diye söze başlayan Op. Dr. Koray Duman, “Sezaryen sonrası normal doğum aslında daha sağlıklı olsa da her hastaya uygulanamaz.  Öncelikle fizik muayenesinde uygunluk kararı alınması gerekir.” dedi.

Koray Duman, sözlerine şu şekilde devam etti: 

"Normal doğumun avantajları şu şekildedir; Sezaryen sonrası normal doğumla idrar torbasında, bağırsaklarda zedelenme, kan kaybının fazlalığı, ameliyat sonrası dikişlerde açılma ve enfeksiyona bağlı tekrar ameliyat olma gibi majör cerrahi riskleri önlenmektedir.

Bunların yanı sıra, normal doğumun avantajları saymakla bitmiyor. Annenin daha hızlı normal yaşantısına geri dönmesi, bebeğin fizyolojik olarak daha kolay nefes alması, bebeğin doğduktan sonra daha aktif olması, annenin kanamasının daha az olması ve vücut fonksiyonlarının daha kolay normale dönmesi, doğumdan sonra daha az ilaç kullanılması, annenin psikolojik olarak bebeğine daha çabuk bağlanması, bebeğin ilerideki yaşanışında psikolojik süreçlerinin daha sağlıklı olması gibi unsurlar listede ye alıyor.

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUMU ENGELLEYEN DURUMLAR NELERDİR?

Normal doğumun sezaryene dönmesi gerektiği durumlar, sezaryen sonrası normal doğumlarda da geçerlidir.

Bebekte; Bebeğin kalp atışının düşmesi, bebeğin uzun süre doğum kanalında kalıp ilerlememesi, bebeğin ters olması, çoğul gebelikler, iri bebekler, rahim açıklığının istenilen seviyede olmaması durumlarında sezaryene başvurulur.

Anne adayında; Annenin rahminin perde ile kesilmesi, miyom ameliyatı gibi operasyonlar geçirmiş olması, annenin çok kilolu olması, annenin ileri yaşta olması durumlarında sezaryen ameliyat söz konusu olmaktadır. Annenin şeker, tansiyon gibi metabolik hastalıkları olması sezaryen sonrası normal doğuma engel değildir ama riski artıran faktörler arasındadır ve tekrar değerlendirmesi gerekir.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUMA UYGUN ADAYLAR KİMLERDİR?

İlk bebeğini sezaryen ile dünyaya getirmiş, 40 yaş altı, kilo problemi olmayan, şeker ve tansiyon hastalığı olmayan, bebeğin kilolu olmaması, bebeğin düz pozisyonda olan anneler sezaryen sonrası normal doğuma oldukça uygun adaylardır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.