Hava Durumu

Türkiye birinci sırada! Vaka sayısı 40 kat arttı! 'Ölümcül salgın' uyarısı!

1990'lı yıllarda sokak sokak dolaşarak yapılan aşılarla birlikte tehlike olmaktan çıkan kızamık hastalığı, son bir yılda yine endişelendirmeye başladı. Vaka sayısı 40 kat artarken; Türkiye, en çok vakanın görüldüğü Avrupa ülkesi oldu. Covid dönemine 3 milyon çocuğa kızamık aşısı yapılmadığını belirten uzmanlar, kızamığın ölümcül olabilen bir hastalık olduğunun altını çiziyor. Peki kızamık belirtileri neler? Kızamık aşısı hangi yaşlardaki çocukları nerede yapılıyor? Ücretli mi? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2024 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2024 10:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Türkiye birinci sırada! Vaka sayısı 40 kat arttı! 'Ölümcül salgın' uyarısı!

1990'lı yıllarda büyük mücadeleyle adeta kökü kazınan kızamık hastalığı 2023 yılıyla birlikte yeniden tırmanışa geçti. Son bir yılda vaka sayısı tam 40 kat arttı. 2023 aralık ayına kadar 5 bin 584 vakaya ulaştı. Fox Haber'e konuşan Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı "Ne yazık ki son bir yıldır bir kızamık salgınıyla karşı karşıyayız. 2022 öncesi 0'la 10 arasındaydı 2022-2023 senelerinde toplam 127 olan vaka sayısı 2023 aralık ayında 4 bin 584'e çıktı. Yani 40 kat arttı." dedi.

TÜRKİYE EN ÇOK KIZAMIK VAKASI GÖRÜLEN BİRİNCİ ÜLKE

Bu sayılarla Türkiye, Avrupa'da kızamık vakalarının en çok görüldüğü ülke konumuna geldi.

DSÖ'DEN UYARI GELDİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) artıştan dolayı Türkiye'yi uyardı.

Okul çağı aşısı olan kızamık aşısının pandemi döneminde yapılmadığı belirtilirken, aileler okulda yapılacağını düşünerek çocuklarını aile sağlığı merkezlerine götürmedi. Uzmanlar, eksik aşı nedeniyle kızamık vakalarında büyük bir artışın yaşandığına işaret etti.

"3 MİLYONA YAKIN ÇOCUK AŞISIZ GRUPTA KALDI"

Dr. Kırımlı "Aşıya karşı bir tereddüt oldu. Okullarda yapılıyordu diye. Bu sebeple 3 milyona yakın çocuk bu ara grupta kaldı. Bizler yaz aylarında bu aileleri, tek tek arayarak aile sağlığı merkezlerine davet ettik. Gelenlerin aşılarını tamamladık ama yine de bu aşı tereddütü bir nebze de olsa bizleri engelliyor." diye konuştu.

'ÖLÜMCÜL HASTALIK' UYARISI!

Düzensiz göçmen girişi ve pandemide başlayan aşı karşıtlığının da kızamık vakalarını artırdığını savunan uzmanlar, salgın yüzünden endişeli. Uzmanlar, kızamığın ölümcül olabilen tehlikeli bir hastalık olduğunun altını çiziyor.

HANGİ YAŞ GRUBUNA KIZAMIK AŞISI YAPILIYOR?

Koronavirüs öncesi okullarda 6-7 yaşlarında yapılan kızamık aşısı artık ise 1-4 yaş arası çocuklara iki doz olarak yapılıyor.

KIZAMIK AŞISI ÜCRETLİ Mİ?

2 doz olarak kızamık aşısı salgına karşı çocukları yüzde 100 oranında koruduğunu belirten uzmanlar, söz konusu aşının ücretsiz olarak yapıldığını da hatırlatıyor

KIZAMIK BELİRTİLERİ NELER?

- Yüksek ateş

- Vücutta döküntü

- Gözde sulama

- Burun alıntısı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.