Hava Durumu

Uzmanlar uyarıyor: Bilinçsiz antibiyotik kullanımı tehlike saçıyor!

Dünya Sağlık Örgütünün antibiyotik direncini en önemli 10 sağlık problemi arasında gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. İsmail Balık, “Bilinçsiz antibiyotik kullanımı devam ederse 100 yıl öncesi döneme geri döneceğiz. Zatürre gibi sıradan enfeksiyonlar bile antibiyotik direnci yüzünden tedavi edilemez duruma gelecek. Bu ilaçları bilinçli kullanmak zorundayız.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2022 18:02
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2022 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Uzmanlar uyarıyor: Bilinçsiz antibiyotik kullanımı tehlike saçıyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) antibiyotik direncini en önemli 10 sağlık problemi arasında gösterdiğini söyleyen İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “Dünya genelinde sadece 2019’da antibiyotik direncine bağlı bakteri enfeksiyonları nedeniyle 1,3 milyon kişi hayatını kaybetti. Eğer bu şekilde giderse 20-30 yıl içerisinde yılda 10 milyon kişinin antibiyotik direnci nedeniyle oluşan bakteri enfeksiyonlarından kaybedileceği düşünülüyor. Bu çok ciddi bir sorun” dedi. Antibiyotik direncinin Türkiye açısından da ciddi bir sorun olduğunun altını çizen Balık, “Hem ülkemiz hem de birçok ülkede antibiyotikler yanlış, aşırı kullanılıyor ve buna bağlı olarak direnç gelişiyor” diye konuştu.

Balık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Grip, nezle gibi hastalıklarda ana etken virüsler olduğu için antibiyotik bunlar üzerinde etkili değil. Yani bu tip hastalıklarda antibiyotik boşa kullanılmış olur. Gereksiz antibiyotik kullanımı kişilerde antibiyotik direncinin gelişmesine neden oluyor. Daha sonra gerçekten antibiyotikle tedavi edilecek bir enfeksiyonla karşı karşıya kalındığında bu ilaçlar hiçbir fayda göstermiyor.”

Prof. Dr. Balık, Türkiye’de antibiyotik direncine bağlı ölüm konusunda net bir rakam verilemeyeceğine de değinerek şunları kaydetti: “Antibiyotik direncini laboratuvar ortamında çok net şekilde görmek mümkün ve bu tablodan yola çıkarak Türkiye’de antibiyotik direncine bağlı ölümlerin Avrupa ve ABD’den daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Hastalarımızda bu tabloyla karşılaşıyoruz, maalesef hiçbir antibiyotikle tedavi edemediğimiz direnç gelişmiş bakteri enfeksiyonlarında çaresiz kalıyoruz. Eğer bilinçsiz antibiyotik kullanımı bu şekilde devam ederse 100 yıl öncesi döneme geri döneceğiz. Sıradan, basit enfeksiyonlar bile antibiyotik direnci yüzünden tedavi edilemez duruma gelecek. Basit bir zatürreden hastalarımızı kaybeder hale geleceğiz. Bu nedenle ‘antibiyotik direnci eşittir ölüm’ diyoruz.”

Balık, ayrıca ailelere şu uyarıda bulundu: “Çocuklarda soğuk algınlığı belirtileriyle kendini gösteren hastalıkların yüzde 90’ından fazlası virüs kaynaklıdır ve antibiyotikler bu hastalıklarda etkili değildir. Fakat ebeveynler çocuğa bir şey olur kaygısıyla bu tip hastalıklarda hemen antibiyotiğe yönelebiliyor. Hatta antibiyotik yazmayan hekimlere saldıran kişilere şahit oluyoruz. Ailenin aksine antibiyotik yazan hekime ‘çocuğumda bakteri enfeksiyonu varlığından emin misiniz’ diye sorması gerekiyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.