Hava Durumu

Cumhurbaşkanı adayı olmak için ödenecek ücret açıklandı!

YSK Başkanı Yener, bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenlerin 55 bin 598 TL, seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen cumhurbaşkanı adaylarının ise 555 bin 980 TL ödeyeceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2023 17:12
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2023 17:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Cumhurbaşkanı adayı olmak için ödenecek ücret açıklandı!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, bugünkü toplantılar konusunda bilgilendirmede bulundu.

YSK’nin bugünkü toplantısında siyasi partilerce aday gösterilecek aday Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esasların belirlendiğini söyleyen Yener, “Ayrıca seçmenlerce aday gösterilecek Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esaslar belirlenmiştir. Seçimlere katılma yeterliliğine sahip olan siyasi partilerin ittifak yapmalarına ilişkin ilke ve esaslar belirlenmiş, Cumhurbaşkanı adaylarının seçim vaatlerinin propaganda usul ve esaslarına ilişkin çalışmalar tamamlanmıştır. Bu yapılan çalışmalar neticesinde bağımsız milletvekili aday olmak isteyenlerin yasanın öngördüğü miktarın 55 bin 598 TL olduğu tespit edilmiş seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen Cumhurbaşkanı adaylarının ise yatırması gereken miktarın 555 bin 980 TL olduğu belirlenmiştir. Bu belirlemeler siyasi partiler kanunun milletvekili seçimine dair kanunun ve Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kanunun belirlediği esaslar çerçevesinde yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Yener, ayrıca görme engelli vatandaşların oy kullanmasını kolaylaştıracak yasal düzenlemenin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin ilke ve esasların tespit çalışmalarına başlandığını söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.