Hava Durumu

İlk turu en doğru bilen şirketten ikinci tur tahmini geldi!

ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan hangi adayı destekleyeceğini açıklayacak. Sinan Oğan'ın Erdoğan'a destek açıklaması beklenirken, birinci turda Oğan’a giden oylar, ikinci turda hangi adaya gidecek? 14 Mayıs'taki ilk tur oylama sonuçlarını neredeyse bire bir bilen Betimar Araştırma'nın patronu Gürkan Duman, Sinan Oğan'ın oylarının nereye gideceğini anlattı. 

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 14:44
https://www.webursa.com
İlk turu en doğru bilen şirketten ikinci tur tahmini geldi!

Betimar Araştırma, birinci tur seçimlerinde Erdoğan'ı yüzde 49 (sonuç 49.1), Kılıçdaroğlu'nu yüzde 45 (sonuç 45.1) olarak tahmin emişti. Seçim sonrası en doğru tahmini yapan anket şirketi Betimar çıkmıştı. 

14 Mayıs seçimlerinde en yakın tahmini yapan Betimar Araştırma Başkanı Gürkan Duman, birinci turda Sinan Oğan'a verilen yüzde 5.1'lik oyun 2. turda nereye gideceğini analiz etti.

2.8 milyonu bulan Oğan oylarının 850 bininin üç büyükşehirde toplandığını, bunun nüfus yoğunluğuna paralel olduğunu belirten Duman, şunları söyledi:

YARISI MUHARREM İNCE'NİN OYLARI...

– Oğan'ın oyları içinde iktidara tepki oyları var, Muharrem İnce oyları da var. İnce oyları ilk turda Kılıçdaroğlu'na gitse ? yüzde 48 civarında oy alması gerekirdi. Seçimden önce son haftaya kadar Oğan'ın oyları 2.4 civarında idi.

İNCE'NİN OYLARI YÜZDE 2.5 İDİ

– Zafer Partisi'nin oyları (2.1) ile Oğan'ın oyları dengeli gitti. İnce'nin oyları eklenince 5'in üzerine çıktı. İnce bizim son anketimizde 2.5 civarında idi. Seçimde 0.4 aldı, gerisi Oğan'a gitti.

KARARSIZ VE BAĞIMSIZ HAREKET EDER

– İkinci turda bu oyların yüzde yüzde 30'u Erdoğan, yüzde 20'si Kılıçdaroğlu'na gider. Yüzde 10'u ise sandığa gitmeyeceğini belirtiyor, gerisi de kararsız veya bağımsız hareket eder. Oğan'a oy veren kitle yeni bir taban, tepki oyları.

YÜZDE 60'I MİLLİYETÇİYİM DİYOR!

– Oğan “Şuraya oy verin” dediği zaman, parmak gösterip parmağın işaret ettiği yere gidecek diye bir şey söyleyemeyiz. Oğan'a oy verenlerin tamamı milliyetçi değil, yüzde 60 civarında kesim “Milliyetçiyim” diyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.